Přečetli jsme za vás program ANO: Babiš chce snížit počet ministerstev a uzavřít hranici EU | info.cz

Články odjinud

Přečetli jsme za vás program ANO: Babiš chce snížit počet ministerstev a uzavřít hranici EU

Andrej Babiš v neděli dopoledne zveřejnil předvolební program hnutí ANO pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Ve svém projevu nepřekvapil a opět se ostře vymezil proti všem tradičním stranám. Politický systém označil za korupční hydru a volby za ty vůbec nejdůležitější od roku 1989. „Je to první a poslední pokus zbavit se korupcí prolezlého systému,“ řekl. Dokument nazvaný Teď, nebo nikdy má přes čtyřicet stran a je rozdělen do dvaadvaceti kapitol. Babiš v jeho úvodu nenechává nikoho na pochybách, pokud jde o cíl hnutí ANO. „V roce 1989 jsme doufali, a ještě dlouho si pak mysleli, že se nesnesitelného korupčního systému konečně zbavíme. Nevyšlo to. Bojujeme s ním dodnes,“ tvrdí předseda hnutí ANO v dokumentu, který začíná bojem s korupcí a efektivním státem, a končí kapitolou o sportu. Jedná se nepochybně o působivé čtení.

„Když jsem založil hnutí, doslova na koleni, jen s pár nejbližšími, tak nám věřil málokdo, většina lidí se nám smála nebo nás měla za blázny. Nevšímali jsme si toho a dřeli, improvizovali, s partou, do které každý den přibývali nadšení lidé, jsme objeli Česko a ve volbách jsme skončili druzí. Všechny další volby, krajské, komunální a evropské, jsme vyhráli,“ připomíná předseda hnutí ANO. Jak se stalo už jeho zvykem a je mu to potřeba přičíst k dobru, jako jeden z mála čelných politiků je schopen přiznat se k chybám. Většinou ji ale omlouvá nezkušeností.

„Nebudu vám tady nalhávat, že jsme v politice nenasekali chyby. Tak nějak automaticky jsem předpokládal, že podaná ruka platí, že se drží slovo a že se na kameru říká to, co i mimo ni. No nebyl jsem naivní? Tak trochu ano. Jak jsem se mnohokrát bohužel přesvědčil, politika není byznys, kde můžete své partnery obelhat dvakrát: jednou a naposledy. Proto jsme se kolikrát zmýlili v lidech a nechali se tradičními politiky napálit.“ Svou kritikou míří především na sociální demokraty a jejich premiéra. Za to, že Babiš Sobotku podržel v čase Lánského puče, se mu prý premiér odvděčil tím, že začal hnutí ANO špinit.

„Ze mě udělal svého osobního nepřítele, kterého je potřeba zničit. Například prvním zákonem v této zemi, namířeným proti konkrétnímu politikovi, jistě si pamatujete na Lex Babiš. A pak mě vyhodil z vlády. Ve snu mě nenapadlo, že premiér obětuje reputaci a práci úspěšného a celkem populárního kabinetu jen pro to, aby mě očernil a pokusil se tím zlepšit své straně klesající preference,“ píše Babiš ve svém programu, se kterým začne objíždět v čase do voleb celou zemi.

Jeho základem je podle Babiše toto: „Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti a budeme pracovat pro lidi a naši zemi. To platilo před čtyřmi lety, platí to i dnes a platit to bude i za čtyři roky. V nadcházejících volbách bych k tomu chtěl zdůraznit tyto čtyři body: Bezpečnost, Efektivní a hospodárný stát, Investice do naší země a Investice do našich lidí.“

Přestože je vnitřní a vnější bezpečnosti naší země věnována až desátá a jedenáctá kapitola, Babiš o ní hovoří jako o klíčovém tématu. Zdůvodňuje to jednoduše: „Ve světle nekončící migrační krize a teroristických útoků v Evropě je bezpečnost občanů prvořadá. Ochrana národní identity je pro nás prioritou. Chceme navyšovat peníze pro zpravodajské služby a armádu na 2 procenta HDP s cílem mít 30 až 35 tisíc vojáků vybavených špičkovou technikou.“ Je odhodlaný bezpečnost naší země prosazovat také v rámci Evropské unie a NATO.

Musíme podle něj uzavřít vnější evropskou hranici, důsledně se bránit proti nelegální migraci, bojovat s pašeráky, a hlavně celou situaci řešit mimo evropský kontinent. „To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat,“ vysvětluje. Jak už dříve naznačil, s bezpečností podle něj souvisí potravinová samostatnost, v nastupujícím období sucha schopnost udržovat vodu v krajině jakožto strategickou surovinu.

Pokud jde o efektivní stát, hnutí ANO slibuje boj proti klientelismu, korupci, nehospodárnosti a předraženým zakázkám. Efektivní stát podle něj znamená i digitalizaci státní správy, centralizaci nákupů, hospodaření s majetkem státu, sesekání zakázek pro externí firmy za služby, které si stát dokáže zajistit sám. „Ministerstva musí být transparentní, veřejnost musí mít kontrolu nad smlouvami, které stát uzavírá. Zlepšit se musí i zákon o státní službě, pokud chceme, aby pro nás všechny pracovali špičkoví odborníci.“

Vrací se také k myšlence snížení počtu ministerstev a navrhuje, abychom jich namísto šestnácti měli třináct. „Zrušíme funkci ministra pro vědu a výzkum a tuto agendu rozdělíme mezi školství a průmysl. Zrušíme funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, jeho post zrušíme a legislativní radu vlády a veškerou agendu přesuneme pod ministerstvo spravedlnosti. Spojíme ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství, jejich agendy se v mnoha případech prolínají a dotýkají, to umožní operativnější fungování a rozhodování.“

Za další klíčový slib pak označuje investice. „A je jedno, jestli jde o rychlovlaky, nové kilometry silnic, výstavbu škol, školek, jeslí, domovů důchodců, sportovišť, renovaci vlakových nádraží či obnovu památek. Hospodářský růst máme do velké míry ve vlastních rukou,“ nepochybuje předseda hnutí ANO. Slibuje také zákon o klíčových stavbách, což zdůvodňuje tím, aby se pár kilometrů dálnic nestavělo čtvrt století. „Do roku 2021 postavíme nové obchvaty a 170 kilometrů nových dálnic jako D3, D4, D11 a D35,“ pokračuje dokument.

Za vůbec nejlepší investici pak označuje investici do lidí. „Je to investice do budoucnosti a budoucnost vytvářejí naše děti. Proto chci učitelům během čtyř let zvýšit mzdy o 50 procent a povolání vrátit prestiž a úctu, jakou si zaslouží. Protože učitelé vychovávají naše budoucí lékaře, soudce, živnostníky, řemeslníky, umělce, herce, vědce, sportovce, pedagogy a koneckonců i politiky. Nebudeme zavádět školné na vysokých školách, protože vzdělání mladých se vrátí nám všem.“

Hnutí ANO bude podle Babiše zvyšovat také penze. „Naši senioři, kteří celý život pracovali, si zaslouží důstojný život. Veřejné zdravotnictví je pro nás prioritou, stejně jako právo občanů mít špičkovou zdravotní péči. Rozhodně nechceme zdravotnictví privatizovat nebo potají zvyšovat spoluúčast pacientů.“ Pro důvěru občanů ve stát je pak podle něj klíčová spravedlnost. „Soudy tu nesmějí být pro soudce a advokáty, ale pro občany. Zasadíme se o zrychlení nekonečných soudních stání a o vymahatelnost práva,“ slibuje Babiš.

Hnutí ANO chce mimo to prosadit klouzavý mandát, což by znamenalo, že poslanec či senátor, který se stane členem vlády, musí místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu. Prosadit chce také jednokolové volby do Senátu nebo změnu jednacího řádu sněmovny podle vzoru Německa, aby se zjednodušil a urychlil proces přijímání zákonů.

Pokud jde o daně, Babiš se zavázal, že je nebude zvyšovat. Změny soustavy daňových zákonů podle něj musí být v nutných případech prováděny pouze několika málo souhrnnými novelami za volební období, a to s dostatečným odkladem účinnosti, aby byla zachována právní jistota. Hnutí ANO chce prosadit zaměstnanecký výdajový paušál prostřednictvím slevy na pojistném, zrušit superhrubou mzdu a zároveň snížit sazby daně z příjmu fyzických osob. Podnikajícím fyzickým osobám plánuje pak ANO snížit základ daně.

„Díky lepšímu a efektivnějšímu výběru DPH zařadíme další výroby a služby do nejnižší sazby. V oblasti stravování a podávání nealkoholických nápojů budeme pokračovat ve snižování ze současných 15 na 10 procent. K tomu přidáme snížení u točeného piva z 21 na 10 procent, čímž dále podpoříme oblast restaurací a pohostinství. K přesunu do sazby 10 procent zároveň dojde u masa, mléka, másla, chleba, ryb, čerstvého ovoce a zeleniny, čímž rozšíříme kategorii zboží v nejnižší sazbě DPH o základní potraviny,“ píše se dále v programu.

Celkově dokument naplňuje očekávání: Babiš odmítá přistoupit na pravo-levé dělení politiky. V zásadě je přesvědčený, že ho mohou volit všechny sociální skupiny, na ruku jde penzistům i státním zaměstnancům, slibuje lepší školství i zdravotnictví, rezignovat ale odmítá také na vábení podnikatelů a živnostníků. Pokud slibuje, že nezvýší daně a zároveň navýší státní výdaje v oblasti penzí, mezd nebo státních investic do infrastruktury, je otázka, z čeho to bude chtít financovat. Podle něj nejspíš postačí, pokud prosadí efektivnější a štíhlejší stát, který neplýtvá a chová se hospodárně.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud