Sobotka měl odejít dávno, jeho konec může stranu posílit, komentuje výměnu lídra ČSSD Paroubek | info.cz

Články odjinud

Sobotka měl odejít dávno, jeho konec může stranu posílit, komentuje výměnu lídra ČSSD Paroubek

Podle expředsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka musí ČSSD, pokud neztratila sebezáchovné reflexy, přistoupit k avizované změně předvolebního lídra. Jedině tak podle něj může doufat alespoň v několikaprocentní nárůst preferencí. Zároveň by podle jeho slov měli jít sociální demokraté po podzimních volbách cestou nové sázky. „To znamená hledat někoho zcela nového, neboť jak Lubomír Zaorálek, tak Milan Chovanec, byli součástí Sobotkova neúspěšného vedení sociální demokracie. A proto se domnívám, že by se ve vedení ČSSD měli objevit noví lidé,“ říká Paroubek exkluzivně v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle něj by se také ČSSD neměla tak křečovitě snažit dokázat, jaký že je Andrej Babiš rošťák. „Co naopak musí, je soustředit se na vlastní svébytnost, na svou agendu, svůj program. Úbytku voličů může ČSSD čelit pouze pečlivou volbou témat, mnohé z nich jsou navíc takové povahy, že je ani nikdo jiný než levice prostě nezvedne,“ říká.

Sociální demokraté podle všeho vymění volebního lídra. Co o podobném manévru soudíte?

Pokud se sociální demokraté budou chovat aspoň trochu sebezáchovně, nic jiného jim ani nezbude. Bohuslav Sobotka by měl přestat uvažovat o funkci předsedy, kterou si po případných prohraných volbách stejně těžko udrží, čistě osobně a měl by se zachovat tak, aby to bylo ku prospěchu strany. Pokud by nyní ČSSD vyměnila lídra, může za jistých okolností uvažovat o zisku dvanácti až patnácti procent hlasů, za dobré konstelace klidně i o osmnácti procentech.


Jaké jsou podle vás klady případné výměny lídra? A naopak, existují i rizika?

Rizika v něm nespatřuju prakticky žádná. A pokud by se uvnitř ČSSD našla osobnost, která by byla schopna jednoznačně artikulovat programové priority, kterým by levicoví voliči rozuměli, je pravděpodobné, že by na tom ČSSD vydělala.

Není ale přece jen na výměnu lídra pozdě?

Samozřejmě by bylo bývalo ideální, pokud by k tomuto kroku strana přistoupila po prohraných krajských volbách někdy v listopadu nebo na začátku prosince. Ale ani teď není ještě nic ztraceno. Je to podobné jako ve sportu. Pokud se například nedaří fotbalovému týmu, vždycky může přijít nový impuls s výměnou trenéra. Podobný krok většinou aspoň na nějakou dobu většinou zabere. A pokud se změní způsob tréninku, kondice týmu a jeho celková trénovanost, ale také vedení zápasů, tak se může stát, že tým začne mít dlouhodobě dobré výsledky.

Pokud bych se vrátil k sociální demokracii, myslím si, že by tato změna měla vydržet aspoň do podzimních voleb a pak by strana měla jít cestou, jak říkají Američané, nové sázky. To znamená hledat někoho zcela nového, neboť jak Lubomír Zaorálek, tak Milan Chovanec, byli součástí Sobotkova neúspěšného vedení sociální demokracie. A proto se domnívám, že by se ve vedení ČSSD měli objevit noví lidé.


Bohuslavu Sobotkovi se postupně podařilo zbavit svých oponentů ve vedení strany. S tím se nabízí otázka, kde jeho nástupce hledat?

Myslím si, že Bohuslav Sobotka nešel cestou, kterou jsem šel já, když jsem dával široký prostor lidem, talentovaným a silným lidem různého ideového zaměření. Bohuslav Sobotka zvolil opačnou cestu a lidi, kteří mu oponovali, postupně zneškodnil. Takto se ale politika dělat nedá. Navíc tato politika prostoupila sociální demokracii prakticky na všech úrovních.

Problém také je, že ČSSD má dneska šestnáct tisíc členů, za mne jich bylo čtyřiadvacet. Pokud bych dostal více času, mým cílem bylo směřovat opačně, někam ke čtyřiceti tisícům členů a aby byl tudíž ve straně zaručen přirozený výběr osobností. Nic takového v současné ČSSD nefunguje, také proto míří k tragické volební porážce.

Co bylo nové vedení ČSSD dělat, pokud jde o program. S čím by se měli sociální demokraté podle vás ucházet o voliče?

Myslím si, že by ČSSD neměla lpět čistě jenom na sociálních tématech, což samozřejmě neznamená, že to nejsou mimořádně důležitá témata. Avšak jejich prosazování se od sociální demokracie očekává jaksi samozřejmě. ČSSD musí ale také přicházet s tématy, kterými v situaci, kdy si jí zužuje spektrum voličů, zaujme nové sociální skupiny. Uvedu příklady: sňatky homosexuálů jsou přece velkým tématem, nebo otázka životního prostředí, obnovitelné zdroje, odchod od jaderné energetiky, decentralizace zdrojů a výroby energií, to všechno si myslím, že je budoucnost nejen v západní Evropě nebo v USA.

Dalším tématem je silná koruna, přitom ČSSD nyní přichází naopak s tématem zavedení eura v situaci, kdy k tomu není vůbec zralá situace. Dalším tématem je ochrana spotřebitele, vojenské mise nebo navyšování výdajů na armádu. Na co je navyšovat? Kvůli vyšším ziskům zbrojařských firem? No, kvůli tomu tady jsou levicoví politici, aby tyto věci otevřeně říkali a ne aby se nechávali na násleších na americké ambasádě klepat po ramenou.

Mohl bych pokračovat dále. V každém případě si ČSSD potřebuje podobným způsobem naformulovat deset až patnáct témat, zadat je k analýze ve focus group, aby bylo jasné, jak na ně potencionální voliči ČSSD reagují, a pak musí vybrat čtyři pět témat a s těmi jít do voleb.

Přesto, myslíte si, že může ČSSD účinně čelit dominantnímu a doleva se vposouvajícímu populismu hnutí ANO a Andreje Babiše?

Je otázka, zda dochází k posunu ANO doleva. A pokud skutečně ano, půjde o dočasný jev. Pokud bych byl na místě sociálních demokratů, vůbec bych si toho, že se Andreji Babišovi daří, nevšímal. Ono se mu jednou dařit přestane, jeho problémy ho doženou. ČSSD se nemusí tak křečovitě snažit ukázat, že je rošťák. Co naopak musí, je soustředit se na vlastní svébytnost, na svou agendu, svůj program. Úbytku voličů může ČSSD čelit pouze pečlivou volbou nových témat, mnohé z nich jsou navíc takové povahy, že je ani nikdo jiný než levice prostě nezvedne. Kdo jiný by měl kritizovat zahraniční mise, kdo jiný by se měl zasadit o sňatky homosexuálů?

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud