Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotkův soudný den: Proč se dnes nejspíš oficiálně potvrdí jeho konec v čele ČSSD

Pro Bohuslava Sobotku dnes nastává soudný den. Spekulace o svém odchodu z vedení sociálních demokratů tvrdošíjně odmítá komentovat. Slíbil ale, že se vyjádří dnes odpoledne po jednání grémia strany. Naplní se předpoklad, který webu INFO.CZ potvrdilo několik zdrojů blízkých straně, a premiér přenechá svůj post v ČSSD někomu jinému? Nebo naopak všechny překvapí, jako se mu to podařilo už třikrát při řešení vládní krize?

Podle předpokladů by dnešní průběh měl být jasný. Předvolebním lídrem sociálních demokratů bude jejich stávající místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stranu povede po odstoupení Sobotky její statutární místopředseda Milan Chovanec a samotný premiér zůstane pouze lídrem ČSSD na kandidátce v Jihomoravském kraji. To jsou alespoň informace, které pro INFO.CZ včera potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. I plány se ale mohou změnit, což sám Sobotka v uplynulých týdnech minimálně třikrát dokázal.

Důvodem pravděpodobného odchodu Sobotky z čela strany je rapidní pokles preferencí před volbami. Podle některých výzkumů by se nyní před sociální demokraty dostali už i komunisté nebo ODS. Odchod hlavní tváře ČSSD by tak mohl být posledním pokusem nastartovat před podzimními volbami obrod strany a získat lepší výsledek, než jaký prorokují výzkumy. Někteří pokles oblíbenosti partaje spojují i s nedávnou vládní krizí. Právě při ní Sobotka několikrát změnil své plány a navzdory informacím z blízkých zdrojů se zachoval úplně jinak, než jak se předpokládalo.

Sobotkovy kotrmelce během vládní krize

Jedním z hlavních důvodů vypuknutí krize byly nevyjasněné majetkové poměry tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Ten nakonec dostal od Poslanecké sněmovny ultimátum, aby nesrovnalosti vysvětlil do konce dubna, jinak byl premiér připravený zakročit.

Už v týdnu před uplynutím lhůty svolal Sobotka mimořádnou tiskovou konferenci. Očekávalo se, že se proti Babišovi rozhodl zasáhnout i bez jeho pokusu vysvětlit své příjmy. V ostře sledovaném vystoupení ale Sobotka Babišovi pouze znovu pohrozil a připomněl mu deadline. Ze strany ministra financí tehdy sklidil spíše posměch, protože Babiš ujišťoval, že vysvětlení dodá včas, tak jak mu Sněmovna určila.

Přestože lídr hnutí ANO dopis poslancům poskytnul před uplynutím termínu, ihned začalo prosakovat, že poskytnuté informace rozhodně nejsou dostatečné a přijdou proto zřejmě ohlašované důsledky. Premiér svolal na 2. května opět mimořádnou tiskovou konferenci. Předpokládalo se, že na ní Babiše buď odvolá, nebo se nějakým způsobem stáhne, aby nedal Babišovým fanouškům před volbami důvod z něj udělat trpitele a získat tak další hlasy. Premiér Sobotka ale oproti předpokladu zkombinoval obojí.

„Proto v tuto chvíli volím jediné rozumné řešení, které existuje. Vláda podá demisi. Jsem připraven podat k rukám prezidenta republiky demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne," uvedl na úterní konferenci premiér. Většině tím pravděpodobně vyrazil dech, protože podobné řešení nikdo nečekal. Sobotka ale nechtěl dle svých slov udělat z Babiše mučedníka, proto radši zvolil odchod celé vlády. V zápětí ale opět otočil.

Protože Miloš Zeman si premiérovo oznámení chtěl vyložit pouze jako demisi jeho samotného, rozhodl se nakonec Sobotka k přímému řešení situace. Stáhnul demisi vlády a začal požadovat odstoupení Babiše. Předem připravený postup tak několikrát změnil. Proto ani nyní nemusí být jasné, zda nakonec vše dopadne tak, jak je dle blízkých zdrojů v plánu.

Riskantní rošáda

Sociální demokraté by změnou svého lídra před volbami chtěli dosáhnout lepších výsledků, než jaké jim nyní věští průzkumy. Podle expertů ale není jisté, že výměna hlavní tváře ČSSD takový výsledek může přinést. „Úpadek ČSSD na politické scéně je strukturní záležitost a je dán její neschopností reagovat na to, že voliči odmítají klasické strany, že chtějí změnu politiky. A pořád platí, že změnu politiky u nás spíše nabízí Andrej Babiš a hnutí ANO než sociální demokracie a Bohuslav Sobotka,“ řekl už dříve pro INFO.CZ politolog Milan Znoj. Měnit lídra v průběhu volební kampaně je podle něj spíše projevem zoufalství, než uvážlivosti.

„Obávám se, že strana učinila v posledním roce několik neuvážených, doslova zbrklých kroků s cílem nějak rychle zastavit dlouhodobý trend propadu voličské podpory – odvolání vlastních ministrů, okázale vyhlášený příklon k městským liberálním voličům, následně popřený „návratem“ k tradičním voličům, demise vlády, pak jen demise Andreje Babiše s Bohuslavem Sobotkou, následně jen Babiše… Všechny tyto kroky se ukázaly jako neúčinné. Obávám se, že v úvahách o odstranění Sobotky z čela strany či z pozice volebního lídra ČSSD by šlo o další zbrklý krok,“ potvrdil pro INFO.CZ v rozsáhlém rozhovoru dlouholetý poradce několika předsedů ČSSD a premiérů Oto Novotný.

Tisková konference, na které špičky sociální demokracie oznámí, kam se bude strana dál ubírat a pod jakým vedením, se uskuteční dnes pravděpodobně v 17:30.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek