Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strany si brousí zuby na miliony z voleb. Takto vydělají na vašich hlasech

Strany si brousí zuby na miliony z voleb. Takto vydělají na vašich hlasech

Výsledky sněmovních voleb jsou pro politické strany klíčové v mnoha ohledech. Kromě toho, že rozhodnou o složení dolní komory a o pozicích pro jednání o vládní koalici, bude jejich výsledek pro politické strany životně důležitý i v jiném ohledu. Sekretariáty je budou - už za zavřenými dveřmi - hodnotit také s ohledem na to, kolik peněz jim přiteče do stranických kas. Jaká jsou taje a úskalí tohoto systému?

Přestože se řada lidí diví, kolik peněz strany na svůj provoz každoročně dostávají od státu, ihned v úvodu je třeba poznamenat, že lze tento příspěvek chápat jako způsob, jak se vyhnout přílišné závislosti v tom lepším případě na mnoha středně velkých dárcích, v tom horším na oligarchických strukturách. Faktem ale také je, že politologie varuje především v případě velkých stran před jejich nezdravým přisátím na veřejné rozpočty, v této souvislosti se v odborné literatuře hovoří o tzv. kartelových stranách.

Na rozdíl od masových stran, které čerpaly zdroje na provoz ze stranických příspěvků svých členů, nejsou kartelové strany pevně zakotveny v občanské společnosti. Odtud jejich snaha čerpat zdroje od státu. Podstatné je to, že se u nich proměňuje způsob soupeření. Jednoduše řečeno sice stále platí, že si konkurují, avšak v jednom podstatném ohledu je jejich zájem shodný: nepřijít o zdroje, omezit možnosti nových aktérů na volebním trhu a fixovat tak své výsadní postavení. Optimálním nástrojem k tomu je volební inženýrství, tedy změna volebního systému, případně úprava pravidel pro poskytování státních příspěvků.

Na kolik si tedy strany v České republice vlastně přijdou? „Stálý příspěvek, na který mají nárok všechny strany, které ve volbách získaly alespoň tři procenta hlasů, je šest milionů korun, plus za každých 0,1 % se zvyšuje o 200 tisíc korun. Maximálně může strana získat deset milionů korun,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ šéf Transparency International David Ondráčka.

Kromě stálého příspěvku strany obdrží také příspěvek na mandát poslance a senátora, a to ve výši 900 tisíc korun a příspěvek na mandát člena zastupitelstva kraje ve výši 250 tisíc korun ročně. „Lehkým násobkem: deset poslanců znamená ročně pro stranu devět milionu, čtyřicet poslanců pak dělá za rok šestatřicet milionu korun,“ vypočítává Ondračka s tím, že také za senátora berou politické strany 900 tisíc korun ročně.

Tím to ale nekončí. Politické strany mají také nárok na příspěvek na úhradu volebních nákladů, kteýé se liší podle druhu voleb. „Ve volbách do Poslanecké sněmovny činí 100 korun za jeden platný hlas, pokud strana získala alespoň 1,5 % hlasů. Uvedu příklad: Pokud hnutí ANO obdrží přibližně 1,2 milionů hlasů, dostane od státu po volbách jednorázově přibližně 120 milionu korun. A třeba strana, která získá 300 tisíc hlasů, dostane jednorázově třicet milionů,“ dodává Ondráčka.

Co to znamená v praxi, lze ilustrovat na číslech z roku 2013, kdy se konaly poslední volby do Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté, kteří tehdy volby vyhráli se ziskem 20,45 procent hlasů, obdrželi od státu 101 682 900 korun. ČSSD tehdy narozdíl od teprve se etablujícího hnutí těžila z faktu, že jde o pevně ukotvenou stranu na všech úrovních, tedy také v Senátu a v krajských zastupitelstvech. Hnutí ANO bylo tou dobou zastoupeno výhradně v dolní komoře, právě proto obdrželo v roce 2013 od státu pouhých 12 546 250 korun.

Lépe na tom v tomto ohledu byly před čtyřmi lety všechny relevantní subjekty: KSČM, ODS, KDU-ČSL a ODS. V mezičase si ale Babišova formace podstatně polepšila, v Senátu sice disponuje pouze sedmičlenným klubem, avšak loňské krajské volby pro ANO znamenaly zisk 176 mandátů, druhá nejsilnější ČSSD jich získala pouze 125. Pro úplnost dodejme, že v roce 2013 nemělo hnutí ANO na krajích ani jeden mandát, zato ČSSD 205.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek