Vnitro slíbilo lepší kontrolu voličských průkazů. Jen v jednom z deseti případů se uskutečnila správně

Počet lidí, kteří letos ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovali na voličský průkaz, bude zřejmě rekordní. Už od včerejška to zní z okrskových komisí především velkých měst. Jak INFO.CZ včera informovalo, na Praze 6 začali od pátečního odpoledne doporučovat voličům, aby si nosili vlastní volební lístky. Kvůli počtu lidí, kteří zde hlasovali díky průkazu a lístky si tudíž brali až v místnosti, se zásoby v pátek večer povážlivě ztenčily. Voličský průkaz ale neumožňuje pouze zapojit se do hlasování mimo své trvalé bydliště. Kvůli značnému množství ztracených nevyplněných průkazů a nedostatečné kontrole komisí mohou hrozit pokusy ovlivnění voleb. Na mnoha místech byly kontroly nedostatečné.

INFO.CZ tento týden informovalo, že z městských a obecních úřadů se ztratilo přes 5 tisíc tiskopisů k vystavení voličských průkazů. Ty mohl někdo nepovolaný zneužít k opakovaným volbám ve vícero volebních místnostech.

SPD Tomia Okamury odmítá do svého štábu pustit novináře. Na redaktora INFO.CZ zavolala policii

Ministerstvo vnitra následně upřesnilo, že 5 tisíc tiskopisů se neztratilo jen před těmito volbami, ale celkem od roku 2014. I tyto průkazy by se ale pravděpodobně daly k letošním volbám zneužít. Vnitro také ujistilo, že část z celkového počtu ztracených průkazů obce například omylem skartovaly. Na dotaz redakce INFO.CZ, zda ztráty a údajné skartace ministerstvo podrobněji vyšetřuje, ale vnitro opakovaně neodpovědělo.

Ministerstvo v reakci na článek také sdělilo, že znovu proškolí zaměstnance úřadů a členy volebních komisí, kteří by měli při volbách kontrolovat, zda se číslo předloženého voličského průkazu neshoduje s označením některého z ukradených tiskopisů, které na svém webu uveřejňuje. Oslovení členové komisí totiž ještě dva dny předvolbami nevěděli, že by pravost průkazů měli dle čísel kontrolovat. I po opakovaném proškolení ale na místech po celé republice docházelo k nedostatečným kontrolám, jak redakci potvrdili voliči napříč Česko republikou.

„Mně ani neotočili občanku na druhou stranu, aby zkontrolovali bydliště,“ popisuje volička, která hlas odevzdala v Brně. Členka komise prý ani neprověřila proti světlu, zda má průkaz ochranný vodoznak, a nepodívala se ani do seznamu zmizelých průkazů, aby potvrdila, zda je doklad pravý. Podobná situace, ovšem s důkladnějším porovnáním průkazu a občanky, se opakovala i v dalších dvou brněnských místnostech, ve kterých odvolili lidé, které redakce oslovila. Ani v jedné z nich členové komise nezkontrolovali pravost průkazů.

Podobná situace se opakovala i ve volebních okrscích ve Středních Čechách, v Ostravě a na Českobudějovicku. Všude sice ověřovali, zda odpovídají údaje na voličském průkazu a občance, nikde ale neporovnali číslo tiskopisu se seznamem ztracených dokladů, ani nekontrolovali ochranný vodoznak. Volič v Sezimově Ústí na jihu Čech musel dokonce prý komisi popisovat, jak přesně má s průkazem nakládat.

Situace v hlavním městě byla místy odlišná. Volička, která využila okrsek na Praze 1, potvrdila, že kontrola byla nedostatečná. „Dle mého by se jim dal podstrčit klidně i falzifikát a nepoznali by to,“ uvedla pro INFO.CZ. Postup volební komise v Praze 8 byl naopak vzorový. Zapisovatelka ověřila totožnost, porovnala ji s údaji na voličském průkaze, prosvítila ho skrze světlo a následně porovnala jeho číslo se seznamem zmizelých tiskopisů.

Většina z celkem deseti oslovených voličů potvrdila, že jejich průkazy kontrolovali zapisovatelé a zapisovatelky, což bývají často přímo zaměstnanci obecních a městských úřadů. Každý kraj tak pravděpodobně postupoval při školení jinak. Rozdíly byly dle svědectví voličů také při hlasování v prvních hodinách po otevření místností, kdy byla část komisí zmatenější, postupem času se situace ustálila, přestože kontrola byla dokonalá v ověřovaných případech jen v jednom případě v deseti.

SDÍLET
sinfin.digital