Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vondráček má jisté zvolení do čela sněmovny. Podporu mu slíbili také komunisté

Vondráček má jisté zvolení do čela sněmovny. Podporu mu slíbili také komunisté

Radek Vondráček z hnutí ANO má už prakticky jisté, že bude na ustavující schůzi dolní komory zvolen jejím předsedou. V úterý mu podporu vyjádřili také komunisté. Na dotaz INFO.CZ to na tiskové konferenci potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj komunisté respektují výsledek voleb a tudíž také právo nominovat vítěznou stranu na tento post svého kandidáta. „Nikdy neměla v čele sněmovny svého zástupce strana, která ve volbách získala těsně přes deset procent hlasů,“ doplnil šéf sněmovní frakce komunistů Pavel Kováčik.

Kromě komunistů a hnutí ANO již avizovali podporu Vondráčkovi také Piráti a SPD Tomia Okamury. Celkem disponují tyto čtyři frakce pohodlnou většinou 137 hlasů. Fakticky to znamená minimálně dvě věci: občanští demokraté s nominací svého předsedy Petra Fialy neuspějí. Podle Filipa se je ostatně ODS ani nepokusila přemluvit. „Občanští demokraté nás ani nekontaktovali,“ glosoval postup ODS Filip.

Druhým efektem zvolení Vondráčka do čela sněmovny bude to, že pokud by se hypoteticky nepodařilo hnutí ANO sestavit v prvních dvou pokusech vládu s důvěrou, bude to i na potřetí nejspíš opět Andrej Babiš, který tuto šanci dostane. Těžko si totiž představit, že by Vondráček jako předseda sněmovny, který má podle Ústavy třetí pokus ve svých rukou, navrhl někoho jiného.

Filip se na tiskové konferenci opakovaně vyjádřil tak, že komunisté v žádném případě nepřipustí, aby situace v České republice dospěla k politické, natož ústavní krizi. „Česká republika je parlamentní demokracií, k rozpuštění sněmovny nepotřebujeme Ústavní soud, postačí hlasy 120 poslanců,“ hřímal Filip do kamer televizních štábu se zjevným odkazem na iniciativu Pirátů. Komunisté se dle jeho slov také nezúčastní tzv. kulatého stolu, který Piráti včera svolali s tím, že chtějí řešit vedení Mandátového a imunitního výboru.

Iniciativu Pirátů Filip označil za amatérismus, který nepovede k ničemu jinému, než vytváření bloku proti hnutí ANO. „A toho se KSČM účastnit nebude,“ zdůraznil. Za prioritu komunistů v nadcházejícím volebním období označil zákon o všeobecném referendu. Zároveň se chtějí zasadit o to, aby nová vláda umožnila na plénu sněmovny pravidelně projednávat také návrhy zákonů opozičních stran.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek