Z demise se stává fraška a hra o čas. Sobotka bude u Zemana jen kritizovat Babiše

lup

To, o čem se v posledních hodinách mluvilo se stále větší četností, se stává realitou. Premiér Bohuslav Sobotka zamíří odpoledne za prezidentem. Místo demise vlády, kterou sám avizoval a jejíž předání Hrad skrze svůj tiskový odbor ohlásil, se tam ale vypraví kritizovat Andreje Babiše. Zemanovi oznámí, co chce ČSSD dál dělat, demisi ale ještě nepodá – včera to naznačil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, dnes to potvrdil Sobotkův mluvčí.

Překvapivé a rázné úterní oznámení Bohuslava Sobotky zůstává bez očekávané tečky. Podání demise zatím zřejmě není na pořadu dne a podřizuje se návštěvě Zemana v Číně plánované na polovinu května.

Štěch: Babiš mi vyhrožoval, že si mám "dát pozor na hubu", pak se na mě objevily kauzy

Teoreticky je ještě možné, že Sobotka dnes demisi podá, ale bude platná až k polovině měsíce. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek předpokládá, že premiér dnes bude prezidenta jen informovat o dalším postupu. Má mu předložit analýzu majetkových poměrů Andreje Babiše. Jinými slovy materiál, který má dokládat nařčení, která od sociálních demokratů míří na adresu ministra financí. Podle nich podváděl nebo mohl podvádět a nejasnosti kolem svého podnikání a peněz dosud nijak nevysvětlil.

Sobotka hodlá Zemanovi také oznámit, že sociální demokracie si přeje pokračování současné koalice, ovšem bez Babiše. S prezidentem má naplánovanou schůzku také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, už ve středu zamířil na Hrad Babiš i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Babiš nepopřel, že je na nahrávkách na internetu. MAFRA vyhodila redaktora

Zatím není jasné, jakým způsobem hodlá Zeman řešit současnou vládní krizi, Hrad dosud aktuální dění na politické scéně nekomentoval. Podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance se ale – stejně jako sociální demokracie – nekloní k variantě úřednické vlády.

3410075:article:true:true:true

ČSSD by preferovala pokračování koalice na stávajícím půdorysu, podmínkou pro ni ale je odchod Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO opakovaně uvedl, že odcházet dobrovolně nehodlá a v tom ho podporují i ministři za hnutí. Lidovci mluví o možnosti pokračovat ve stávající sestavě, ale bez Babiše i Sobotky.

Část opozice by uvítala předčasné volby. Ve hře je i to, že by vláda v demisi dovedla zemi k řádným říjnovým volbám.

Sobotka: zvolil jsem radikální, ale jednoznačné řešení. ČSSD chce stávající koalici bez Babiše

Sobotkova vláda je třináctou v historii České republiky a sedmou, která končí předčasně. Zeman pověřil Sobotku jednáním o sestavení vlády po sněmovních volbách v listopadu 2013. Sobotka se dohodl na koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL. Sobotka byl jmenován premiérem 17. ledna, jeho ministry Zeman jmenoval 29. ledna 2014. Důvěru Poslanecké sněmovny získal Sobotkův kabinet v únoru 2014.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital