Zatímco zbytek světa se potácí v problémech, čínská ekonomika se vzpamatovala a hlásí silný růst

Čínská ekonomika ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,9 procenta. Růst dokonce zrychluje, protože v předchozím čtvrtletí činil 3,2 procenta. Zatímco Spojené státy a Evropa bojují s citelným ekonomickým propadem, na čínské hospodářství zjevně koronavirus už nemá takový vliv. Analytici čekali ještě o něco lepší čísla, ale i tak jde podle nich o velmi dobrý výsledek. A to zejména s ohledem na skutečnost, že růst táhne domácí poptávka, nikoliv vládní podpora.

„Čínská ekonomika zůstává odolná s velkým potenciálem. Pokračující oživení je předvídatelné, z čehož bude těžit ekonomika celého světa,“ uvedl guvernér čínské centrální banky YI Gang. Domácí poptávka je jedním ze segmentů ekonomiky, který překonává odhady. Ve třetím čtvrtletí rostla o 0,9 procenta meziročně, jen v samotném září pak o 3,3 procenta.

„Tempo čínského růstu je oproti jiným zemím, které zasáhl covid, nepředstavitelné. Drakonická opatření, jež zamezila šíření viru, v kombinaci s ekonomickým vládním stimulem zafungovala zjevně velmi dobře,“ konstatoval korespondent BBC v Číně Robin Brant. Podle něj za oživením stojí i skutečnost, že Číňané nemohou cestovat po světě, a tak peníze raději utrácí na domácí půdě.

„Debil“ Babiš. Proč to Maláčová říká a co by si z toho měli vzít v ČSSD?

sinfin.digital