Zatímco zbytek světa se potácí v problémech, čínská ekonomika se vzpamatovala a hlásí silný růst

Čínská ekonomika ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,9 procenta. Růst dokonce zrychluje, protože v předchozím čtvrtletí činil 3,2 procenta. Zatímco Spojené státy a Evropa bojují s citelným ekonomickým propadem, na čínské hospodářství zjevně koronavirus už nemá takový vliv. Analytici čekali ještě o něco lepší čísla, ale i tak jde podle nich o velmi dobrý výsledek. A to zejména s ohledem na skutečnost, že růst táhne domácí poptávka, nikoliv vládní podpora.

„Čínská ekonomika zůstává odolná s velkým potenciálem. Pokračující oživení je předvídatelné, z čehož bude těžit ekonomika celého světa,“ uvedl guvernér čínské centrální banky YI Gang. Domácí poptávka je jedním ze segmentů ekonomiky, který překonává odhady. Ve třetím čtvrtletí rostla o 0,9 procenta meziročně, jen v samotném září pak o 3,3 procenta.

„Tempo čínského růstu je oproti jiným zemím, které zasáhl covid, nepředstavitelné. Drakonická opatření, jež zamezila šíření viru, v kombinaci s ekonomickým vládním stimulem zafungovala zjevně velmi dobře,“ konstatoval korespondent BBC v Číně Robin Brant. Podle něj za oživením stojí i skutečnost, že Číňané nemohou cestovat po světě, a tak peníze raději utrácí na domácí půdě.

„Debil“ Babiš. Proč to Maláčová říká a co by si z toho měli vzít v ČSSD?

V posledním čtvrtletí roku by se měl efekt domácího cestování ještě zvětšit, protože v říjnu nastal takzvaný „zlatý týden“, tedy prázdniny, kdy miliony domácností cestují nejen za zábavou, ale i rodinami. Úřady v zemi zaznamenaly cekem 637 milionů cest, které vygenerovaly obrat zhruba 70 miliard dolarů, tedy 1,6 bilionu korun. Jen na čínském tropickém ostrově Hainan prodeje v „duty free“ obchodech vzrostly ve srovnání s loňským rokem o 150 procent.

Pro Čínu je podobný vývoj důležitý i z hlediska mezinárodní scény. Kvůli velmi vyostřenému vztahu se Spojenými státy čínská ekonomika utrpěla nebo utrpí citelné hospodářské ztráty. Čínští komunisté už dali v nedávné minulosti opakovaně najevo, že budou sázet především na domácí spotřebitele, aby vnější rizika minimalizovali. „Nový hlavní plán Pekingu, který se soustředí na vnitřní oběh, je stále více patrný,“ uvedli analytici skupiny Nomura.

Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

SDÍLET
sinfin.digital