Warren Buffett opět píše akcionářům. Jaká jsou tři hlavní poselství „Věštce z Omahy“?

Ikonický investor Warren Buffett, „Věštec z Omahy“, už desítky let píše dopisy investorům své společnosti Berkshire Hathaway. Hodnotí v nich stav a vývoj firmy, ale i obecný akciový výhled, často přidá nějaké finanční tipy a nezřídka glosuje vývoj na trzích. V průběhu let se tyto dopisy začaly těšit stále větší popularitě a pronikly i do komunity ne-investorů; dokonce vyšly v několika sebraných knižních vydáních. O čem Warren Buffett píše ve svém posledním dopisu? 

Nejdřív však k čemu se Warren Buffett v letošním dopisu nevyjadřuje: totiž k mezinárodnímu napětí a k ruské vojenské agresi vůči Ukrajině. Buffet vliv ukrajinské fronty na finanční trhy v dopisu zcela přechází, přitom z pohledu investorů právě nyní není významnější faktor, který by finanční dění ovlivňoval. 

Z pohledu slavného investora ale pominutí tohoto tématu dává smysl. Dlouhodobou a mnohokrát zmiňovanou strategií Warrena Buffetta – a také jeho blízkého přítele a spoluinvestora Charlieho Mungera – jsou investice převážně do stabilních a (především) amerických společností. Tedy do firem, které s konfliktem na ruských hranicích nemají (minimálně přímo) mnoho společeného.

„Naším cílem je mít smysluplné investice v podnicích, které mají jak ekonomický náskok, tak špičkové vedení,“ píše Buffett v úvodu letošního dopisu, byť posléze připouští, že hledání takových firem na trhu není nic jednoduchého. 

Současná podstatná část hodnoty Berkshire Hathaway stojí na čtyřech pilířích, opakuje Buffett. Prvním z nich je pojišťovnický byznys skupiny, který byl jedním z prvních, na který se Berkshire Hathaway – po svém převzetí Buffettem a kompletním překopání podniku – historicky zaměřovala. „Institut pojištění nikdy nezastará, produkt i jeho prodeje nadále porostou společně s ekonomickým růstem a inflací,“ píše Buffett v dopisu akcionářům

Druhým pilířem, na kterém Berkshire Hathaway nyní stojí, je jeden z nejvýstavnějších podniků amerického byznysu – Apple. Warren Buffett je velkým fanouškem jak samotného podniku, tak i současného ředitele Tima Cooka, v letošním dopisu jej nazývá „brilliant CEO“. Do třetice je pak Buffett i fanouškem toho, že se jeho podíl v této společnosti zvýšil, aniž by to však Berkshire Hathaway stálo jediný dolar. „Podíl Berkshire Hathaway v Applu loni vzrostl z 5,39 procenta na 5,55 procenta, ovšem k navýšení pozice jsme nepoužili žádné prostředky – růst podílu byl způsobený výhradně zpětnými odkupy akcií Applu,“ píše Buffett.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký poměr akcií a hotovosti Buffett drží?
  • Jak velký finanční polštář potřebuje pro klidný spánek?
sinfin.digital