Lid versus Warren Buffett. Ujíždí Věštci z Omahy bitcoinový vlak, nebo zase všechny přechytračí?

Jsou to dva odlišné světy. Když modla hodnotových investorů Warren Buffett o víkendu promluvil o současných trendech na trhu, pro generaci mileniálů a generaci Z příliš vřelých slov nenašel. Přesto, nebo právě proto, má smysl si poslechnout, co si „Věštec z Omahy“ myslí o bitcoinu, intestorské platformě Robinhood či netradičních vstupech firem na burzu.

„Samozřejmě, že mě netěší úspěch bitcoinu; nevítám měnu, která je tolik užitečná pro lidi, kteří se živí únosy či vydíráním. Není mi popravdě ani příliš příjemné to, že někdo jen tak ze vzduchu vytvoří nový finanční nástroj a lidé mu obratem posílají miliardy a miliardy dolarů; takový vývoj je ohavný a není v zájmu zájmu naší společnosti.“

Popravdě, tato slova nezazněla od Warrena Buffeta, ale od jeho pravé ruky – investora Charlieho Mungera, který je už desítky let viceprezidentem Buffettovy Berkshire Hathaway a jehož názoru si Buffett často cení více než toho vlastního. Během víkendu se oba investoři – a staří přátelé – virtuálně setkali s akcionáři korporace Berkshire Hathaway a odpovídali na jejich dotazy – část z nich mířila i k bitcoinu a kryptoměnovému světu obecně.

„Já bych na tu otázku radši ani nechtěl odpovídat,“ řekl chvíli před tím, než předal Mungerovi slovo, sám Buffett. „Vzhledem k tomu, že se právě teď na nás dívají statisíce lidí, kteří spekulují na růst bitcoinu a přibližně tak dva lidi, kteří sázejí na jeho pokles, tak bych nechtěl naštvat statisíce lidí jen proto, aby dva lidé mohli být šťastní – to je zkrátka nesmyslná rovnice,“ smál se Buffett a diplomaticky se odpovědi vyhnul.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co si Buffett myslí o platformě Robinhood?
  • Není legendární investor příliš odtržený od vývoje na trzích?
  • A v čem se Buffett shodne s nastupující generací?
sinfin.digital