Mračna nad bitcoinem? „Je to spekulativní mánie,“ volají centrální banky a chystají protiopatření

Na jedné straně růst o stovky procent a teoretické pohádkové zisky, které bitcoin v posledních dnech přináší investorům, na druhé straně zneklidněné centrální banky po celém světě. Právě ty totiž často vnímají mánii, která okolo fenoménu kryptoměn v čele s bitcoinem vypukla, jako spekulativní a rizikovou. Například člen bankovní rady Evropské centrální banky Ewald Nowotny tento týden vyzval Evropskou unii, aby urychleně přišla s regulací.

Bitcoin si mezitím z varování centrálních bankéřů nic nedělá a téměř každý den sahá po novém historickém maximu. Zatímco na konci listopadu překročila jeho cena pomyslnou laťku ve výši deseti tisíc dolarů, nyní se obchoduje až o 70 procent dráž. K tomu nejznámější kryptoměně pomohlo mimo jiné i otevření futures trhů, na kterých mohou investoři spekulovat na její budoucí cenu.

Bitcoinová horečka: Brzy by mohl stát milion dolarů, vyplatí se do něj investovat?

Hlasy státních regulátorů, že je třeba zakročit, se však ozývají stále hlasitěji. „Jednoduše kvůli rozsahu tohoto fenoménu je nezbytné zahájit diskusi nad tím, zda a v jaké formě jsou regulace nezbytné,“ uvedl Nowotny tento týden s tím, že vyzdvihnul nutnost řešení tohoto problému i kvůli tomu, že bitcoin je často využívaný způsob praní špinavých peněz.

Právě zneužívání kryptoměn kriminálníky tvoří jednu ze stinných stránek této technologie. Díky jeho relativní anonymitě je totiž ideálním platidlem pro zločinecké skupiny.

Bitcoin dostal novou krev do žil. Burza začala nabízet spekulace na jeho cenu a ta vyletěla nahoru

Po regulaci kryptoměn proto volají i další centrální banky a finanční instituce. Guvernér australské centrální banky Philip Lowe například ve středu varoval, že bitcoin mu stále více připadá jako „spekulativní mánie.“ Podobně se již dříve i vyjádřil jeho novozélandský protějšek, který vyjádřil obavy ohledně budoucnosti celého projektu a podle něhož je bitcoin jen „klasickým příkladem bubliny.“

Vláda v Jižní Koreji pak ve středu uvedla, že zváží zdanění zisků z obchodů s virtuálními měnami a zakáže mladistvým otevírat si účty na bitcoinových burzách. V Jižní Koreji již platí zákaz takzvaných ICO (získávání kapitálu prostřednictvím iniciální nabídky nových kryptoměn), a tamní finanční instituce rovněž nemohou s kryptoměnami obchodovat.

Čína zase v září vydala nařízení, kterým zakázala provoz všech kryptoměnových burz v zemi. Tvrdila, že se snaží inevstory chránit před volatilním a potenciálně nebezpečným finančním prostředím, podle kritiků však jen uzavřela ostrov finanční nezávislosti, který nebyl pod kontrolou státu.

SDÍLET
sinfin.digital