Kdo nakoupil bitcoin před lety za pár desítek dolarů, tak má nyní na slušnou vilu či luxusní supersport. Nejznámější kryptoměna, kdysi k mání za několik centů, bude podle expertů tento týden atakovat psychologickou hranici 10 tisíc dolarů. Názory expertů na to, zda se do digitální měny vyplatí investovat, se ale různí jako den a noc. Zatímco například člen představenstva služby PayPal Wences Casares tvrdí, že během několika let bude nejznámější kryptoměna stát milion dolarů, ředitel banky JPMorgan by podřízeného, který by bitcoin nakoupil, bez milosti vyhodil.
Během posledních dvou týdnů si investoři, kteří své peníze vložili do bitcoinu, mnuli ruce. Jejich peníze se totiž za tu dobu zhodnotily o 45 procent. Na takovouto míru zhodnocení by přitom při vložení peněz do indexu S&P 500 museli čekat tři a půl roku. Nejznámější světová kryptoměna způsobuje nákupní horečku mezi investory, odborníky i laickou veřejností a odvážné výroky o budoucí cenovce bitcoinu na úrovni milionu dolarů tomu jen pomáhají. Jaká je realita?
„Kryptoměny už tu zůstanou, o tom vůbec nepochybuji," říká pro INFO.CZ Kay Van-Petersen, makroekonomický stratég pro Saxo Bank. „To, jak budou vypadat za deset let, je však zatím ve hvězdách. Nejlepší srovnání, které mohu nabídnout, je s internetem z počátku 90. let. Vzpomeňte si, co se dělo, a kolik odborníků tvrdilo, že se to nikdy neuchytí a že je to jen módní výstřelek,“ dodává Van-Petersen. Podobný názor má i odborník na kryptoměny z bitcoinového startupu SatoshiLabs Martin Šíp. „Bitcoin a další kryptoměny podstatně změní krajinu světa financí, tak jak ji známe, a vytvoří konkurenci státním měnám,“ tvrdí.
Našlápnuto má největší světová kryptoměna víc než slušně. V pondělí se obchoduje přibližně za 9,7 tisíc dolarů a investoři už netrpělivě vyhlížejí desetitisícovou hranici. „Pokud v příštích dnech bude pokračovat absence závažnějších negativních zpráv, tak by bitcoin tuto psychologickou metu měl překonat bez problémů,“ odhaduje pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Zájem o investiční instrument, ale zároveň i platidlo, které můžete směnit třeba za elektroniku v eshopu Alza.cz nebo za kávu v kavárně Paralelní Polis roste nejen mezi retailovými investory, ale i mezi velkými rybami investičního světa. „Stoupá zájem významných amerických bank a dalších institucionálních investorů, ať už jde o ústavy Goldman Sachs či Morgan Stanley nebo o hedgeové fondy,“ tvrdí Kovanda.
Podle odborníků má totiž bitcoin slušný potenciál na to, aby brzy dosáhnul i na hranici milionu dolarů. „Za pět let ovládnou kryptoměny internet a stanou se jeho privilegovaným platidlem," říká Martin Šíp. „Odhaduji, že za pět let se bude cena jednoho bitcoinu pohybovat mezi sto tisíci dolary a milionem dolarů," dodává odborník s tím, že podle něj mají kryptoměny své místo i v portfoliích retailových investorů.
Jenže zatímco současný zájem investorů je podobný, jako během holandské tulipánové horečky ze 17. století, mnozí investiční experti před nákupem kryptoměn varují. „Pokud jste tak blbí, že si bitcoin koupíte, tak za to taky brzy zaplatíte,“ uvedl šéf americké investiční banky JPMorgan Jamie Dimon. A Vlk z Wall Streetu, bývalý burzovní makléř a finanční podvodník Jordan Belfort, tvrdí, že bitcoin je „vůbec největší ze všech podvodů. Mnohem větší, než jaký jsem kdy provedl já.“
„Dimonovo prohlášení mě příliš nepřekvapilo,“ oponuje ale Van-Petersen. „Jde o přirozenou reakci zavedených struktur a určitě něco podobného uslyšíme i od dalších představitelů tradičních bank. Blockchain a kryptoměny budou mít revoluční dopad na řadu odvětví, zejména na to finanční, protože v podstatě eliminují potřebu kontroly třetích stran a navíc snižují náklady. A každý, kdo na starém systému postavil svůj život, se pochopitelně cítí ohrožen,“ říká expert Saxo bank.
Faktem nicméně je, že bitcoin má mnoho nedostatků. Například je zatím pro běžné nákupy pomalý. Zatímco například síť společnosti VISA dokáže zpracovávat až 65 tisíc požadavků za vteřinu, blockchain bitcoinu jich zvládne za stejný časový úsek jenom sedm. Díky své anonymitě stál navíc bitcoin za rozmachem ransomwarových útoků v posledních letech, říká v rozhovoru, který již brzy vyjde na INFO.CZ Eytan Segal, šéf prevence kybernetických hrozeb společnosti Check Point.
Odborníci kromě toho upozorňují i na stále se zvyšující energetickou náročnost těžby bitcoinu. Těžba bitcoinu totiž nyní spotřebovává 0,13 procenta globální spotřeby elektrické energie, tedy stejně jako třeba celé Slovensko. Pokud by byl bitcoin samostatnou zemí, tak by se ve světovém žebříčku spotřeby elektrické energie dostal na 61. místo.
„Obzvláště v posledních měsících vidíme velký nárůst nákupů placených bitcoinech, od zahájení jsme přijali platby v této virtuální měně za desítky milionů korun. Nejčastěji lidé nakupují počítačové komponenty.“
I přes všechny nedostatky je však pravděpodobné, že cesta virtuálních měn díky blockchainovému systému představuje revoluci zavedených bankovních pořádků. „Kryptoměny nejsou žádným spásným rosettským kamenem, ale mohly by dále fungovat jako silná a dávno potřebná desinfekce pokřiveného systému, jaký dnes známe,“ uzavírá Van-Petersen.