Na jaře vzala pandemie lidu hry, teď bere i chléb a akciové výdělky

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Strach z neznámého se vrátil a letos již podruhé sráží ceny akcií v Evropě i Spojených státech. Tento týden zažily burzy na ose Frankfurt, Londýn a New York výprodeje, které vymazaly růst jejich indexů dosažený za celý předchozí měsíc a v některých případech i déle.

Jarní a podzimní obavy sice spojuje koronavirová pandemie, ale současně se odlišují v tom, co spustilo poklesy tržních hodnot tehdy a dnes. Před půl rokem převládal strach z neznámé a zákeřné choroby covid-19, která může být smrtelná a proti které neexistují léky. Obavy z ekonomické krize vyvolané opatřeními s cílem zastavit nebo alespoň zpomalit globální pandemii se jevily jako opravdové, ale přece jen druhořadé. Nadto burzám přispěchaly na pomoc centrální banky, které uvolnily hotovost v podobě levných úvěrů, a vlády, které díky novému zadlužení poskytly pomoc lidem ohroženým ztrátou práce a firmám donuceným zavřít.

Nyní se burzy začínají zmítat ve strachu o to, jak hluboká bude hospodářská krize vyvolaná novou vlnou omezení proti volnému pohybu lidí s dopadem na fungování mnoha byznysů. Vítězství nad pandemií covid-19 se tak nyní zdá být vzdálenější a bolestivější, než se jevilo během krátkého letního klidu zbraní. Spolehlivý lék proti koronavirové infekci navíc stále není, byť o samotné chorobě už víme více než na jaře.

I když se ve čtvrtek vrátil na americké trhy po několika dnech klid, což bylo dáno očekávaným silným růstem tamní ekonomiky ve třetím čtvrtletí, černá mračna nezmizela. Navzdory příznivým údajům o hrubém domácím produktu je americké hospodářství stále pod loňskými úrovněmi a moc na tom nezmění nepřekvapivě solidní růst zisků on-line gigantů za tři měsíce do konce září. Totéž platí o HDP evropských zemí, včetně České republiky, a výsledcích zdejších technologických společností.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

sinfin.digital