Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Historik a profesor Martin Kovář je jedním z největších českých expertů na dějiny anglosaských zemí. V uplynulých dnech vydal knihu Prezidenti rozdělené Ameriky, v níž zcela bez okolků hodnotí jednotlivé nejmocnější muže Spojených států. Je také jedním z mála publicistů, kteří předpokládají, že z nadcházejících prezidentských voleb v USA může vítězně vyjít současný prezident Donald Trump.

„Trump se chová navzdory hrůzostrašnému mediálnímu obrazu státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej vyřazoval ze zástupu prezidentů 20. a 21. století,“ říká Kovář v nejnovějším díle podcastu Insider. Podle něj není pochyb o tom, že Biden získá více hlasů než Trump, souboje v takzvaných swing states, které obvykle převáží vítězství na jednu či druhou stranu, jsou ovšem tak těsné, že vítězství současného prezidenta není vůbec vyloučené.

Za nejsilnější Trumpovu stránku považuje Kovář zahraniční politiku. A to nejen dění na Blízkém východě, kde Izrael navázal překvapivě styky hned s několika arabskými státy. Pozitivně Kovář hodnotí i jeho přístup k Evropě a Číně. „Nebál se Číny a Evropanům se naučil říkat nepříjemné věci,“ dodává.

Zemana jsem podpořil, protože pro mě to byl tehdy jen strejda z Vysočiny. Dát vydělat Grossovi nebylo nic špatného, říká Krúpa

Trump se podle historika zapíše mezi prezidenty, které média hodnotí výrazně hůře, než je skutečnost. Za nejméně spravedlivý pak považuje mediální a historický obraz Richarda Nixona a Lyndona B. Johnsona. „Johnson jako jediný měl představu, jak chce americkou společnost proměnit. Zničila ho Vietnamská válka, za kterou nemohl, a kterou si nevymyslel. Udělal osudovou chybu, když si nechal všechny Kennedyho lidi,“ míní Kovář.

Pokud vás zajímá, koho z amerických prezidentů považuje Kovář za nejlepšího, proč pozitivně hodnotí George W. Bushe či proč si myslí, že ozbrojený konflikt s Čínou je nevyhnutelný, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET
sinfin.digital