Retailová evoluce: Firmy omezují zavedené značky a nasazují vlastní. Jsou pro ně darem z nebes

Vojtěch Kristen

26. 09. 2019 • 08:00

AlzaPower, Quechua nebo třeba Clever a Plios. Takzvané privátní značky českých prodejců jsou mezi zákazníky stále oblíbenější. A co původně začalo v sektoru potravin, se nyní rozšiřuje i do segmentu elektroniky, drogérie či módy. „Pro masový trh jsou privátní značky darem z nebes,“ komentuje to pro INFO.CZ seniorní konzultant společnosti Deloitte Digital Martin Hobrland s tím, že vlastní labely prodejců by v budoucnu mohly z trhu zcela vytlačit zavedené značky.

Jsou levnější a často také kvalitnější, než jejich zavedené protějšky. Prodejce má nad jejich výrobním procesem naprostou kontrolu a většinou také k výrobě přistupuje až ve chvíli, kdy si pomocí průzkumů a analýz zjistí jejich možný odbyt na trhu. Fenomén privátních značek naplno přichází do Česka a proniká z potravinářství do nových segmentů. 

Například Lidl či Decathlon dnes prodávají shodně okolo 80 procent vlastních značek. Druhý jmenovaný prodejce plánuje, že příští rok již cizí značky ze svých regálů zcela vytěsní. Navyšovat podíl vlastních produktů na úkor zavedených značek však plánují i další oslovení prodejci – například Alza či Zoot. Kromě již zmíněných výhod v podobě kontroly nad kvalitou a celým výrobním procesem to pro ně má benefit zejména ve vyšších maržích. „Pro masový trh jsou privátní značky darem z nebes. Prodejcům snižují náklady, nároky na logistiku a výsledkem jsou vyšší marže,“ potvrzuje pro INFO.CZ konzultant poradenské společnosti Martin Hobrland. „V principu jde o způsob, jak na jedné straně ušetřit a na druhé vydělat ještě víc.“ 

V České republice vyrostly privátní značky především v oblasti potravinářství, dnes je nabízejí prakticky všechny hlavní velké řetězce a paleta nabízených produktů i značek roste. „V obchodech nabízíme výrobky privátních značek ve všech cenových segmentech, řádově se jedná o tisíce položek,“ vysvětluje pro INFO.CZ šéf komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. „Přidanou hodnotou pro nás mimo jiné je i to, že v rámci privátních řad nabízíme výrobky, které nás odlišují od konkurence.“

Ještě výrazněji se na privátní labely zaměřuje Lidl. V regálech tohoto supermarketu je osm z deseti produktů nabízeno právě v rámci vlastní značky, celkem má německý prodejce přes 200 svých značek. „U privátních labelů určujeme, jak bude daný produkt vypadat a chutnat, definujeme také zásady jeho složení. Kvalita výrobků prodávaných pod privátními značkami je navíc v porovnání se značkovými výrobky rovnocenná a často vyšší – což dokládají i četná vítězství v různých produktových testech,“ doplňuje šéfka komunikace řetězce Zuzana Holá.

Privátní značky se však v poslední době stále výrazněji rozšiřují i mimo tradiční segment potravinářství, například do oblasti elektroniky, drogistického zboží či módy. „Privátní značky mají potenciál všude tam, kde je možné nabídnout levnější alternativu k zavedeným značkám,“ vysvětluje Hobrland. To zjistil třeba i prodejce elektroniky Alza, který s první vlastní značkou přišel loni. „Privátní značka nám dává možnost rozhodovat, jak naše produkty budou vypadat a jak je budeme prezentovat, a to bez závislosti na někom jiném nebo na jakémkoli mezičlánku v distribučním řetězci,“ vysvětluje pro INFO.CZ Business development manager Alza.cz Jan Rajdl. Alza prozatím nabízí tři privátní značky AlzaPower, AlzaEco a AlzaErgo, co budoucna však chce počet segmentů zabraný vlastními značkami rozšířit. 

Podobně i prodejce oblečení Zoot, který nyní prochází restrukturalizací, vidí v prodeji vlastních značek budoucnost. „Výhledově bychom jich chtěli prodávat 30 až 35 procent,“ vysvětlil v rozhovoru pro INFO.CZ výkonný ředitel firmy Lukáš Uhl

Podle Hobrlanda se podobným směrem jako Alza, Zoot či další v příštích měsících a letech bude vydávat stále více společností a dost možná nás čeká dokonce plíživá obměna tradičních značek za ty privátní. „Nelze vyloučit, že v blízké budoucnosti se některé firmy rozhodnou zrušit existující značky a pokusí se je nahrazovat vlastními, ke kterým, díky výše zmíněnému, dokáží nabídnout atraktivní cenovku a popřípadě navázat dalšími službami. Takže ano, je zde možnost, že atraktivita private labels v blízké budoucnosti na trhu pozvolna způsobí jakýsi rebranding,“ uzavírá Hobrland.

SDÍLET