Růst amerických akcií není tak strmý, jak se zdá. Připomíná naopak situaci před prasknutím bubliny

vkr

08. 08. 2017 • 22:41

Americký akciový index S&P 500 má na první pohled velmi dobrý rok, vždyť od ledna se jeho hodnota zvýšila už o téměř 11 procent. Jenže zdání klame. Index totiž u svých titulů zohledňuje jejich velikost. Čím větší je tedy firma, tím větší má v indexu váhu. Pokud by ovšem S&P500 od vážení společností upustilo, věci by již tak růžově jako nyní nevypadaly. 

Akciové indexy připomínají zakřivené zrcadlo a index S&P500 není výjimkou. I když technologické společnosti Facebook, Microsoft, Amazon a Apple v něm tvoří jen necelé procento zastoupených firem, po převedení do bodů se na tvorbě indexu podílejí více než 10 procenty, upozorňuje sever Business Insider. Když se tak daří této velké čtyřce, má to mnohem významnější vliv na index, podle kterého mnozí posuzují stav americké ekonomiky, než pokud by šlo o čtyři jiné, náhodně vybrané, firmy indexu.

Jenže pokud se index sestaví podle principu, kdy by všechny jeho společnosti měly stejnou váhu, situace už by byla naprosto odlišná. Místo jedenáctiprocentního růstu za letošní rok by zaznamenal expanzi jen o 8.4 procenta, tedy o více než dva procentní body méně. Nůžky mezi oběma druhy indexů se přitom rozevírají – lze tak očekávat, že rozdíl mezi běžnou a váženou hodnotou firem v indexu bude v budoucnu ještě výraznější.

Zjednodušené vysvětlení tohoto fenoménu zní tak, že americkému trhu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některá průmyslová odvětví se na růst dívají z pořádné dálky. Třeba energetické firmy indexu letos klesly o 14 procent kvůli propadu cen ropy a snížila se i hodnota telekomunikačních firem.

Naopak velké technologické čtyřce se hodnota akcií letos zvýšila minimálně o 16 procent, tři z firem vzrostly dokonce minimálně o 31 procent. Samotný technologický sektor indexu se letos zvýšil o 19 procent, sektor konzumního zboží, kam jsou například zařazeny firmy jako Amazon či Netflix – navzdory jejich napojení právě na sektor technologií – se zvýšil o 13.1 procenta.

Masivní růst tržní valuace technologických firem však kromě nadšení investorů vyvolává i obavy pamětníků. Podle analytiků totiž současné prostředí připomíná stav, který na trhu vládnul těsně před prasknutím technologické internetové dot-com bubliny v roce 2001, která následně s sebou stáhla celý trh.

„Toto je můj 33 rok na kapitálových trzích a to, co nyní vidím, se velice podobá roku 1999,“ srovnává situaci se stavem před prasknutím bubliny pro server Market Watch Mark Travis, výkonný manažer společnosti Intrepid Capital Funds. „Tehdy to byli čtyři jezdci, dnes je to FANG. Míra koncentrace trhu je podobná,“ dodává.

„Čtyři jezdci“ se kvůli jejich dominanci na trhu přezdívalo společnostem Cisco, Dell, Intel a Microsoft. Akronym FANG pak slouží pro označení firem Facebook, Amazon, Netflix a Google. Do této kategorie občas bývá přidána i společnost Apple, zkratka se pak změní na FAANG.

SDÍLET