Ekonom Vladimír Pikora: Déjà vu roku 2008 aneb Krize se blíží

HalfPageAd-1

Vladimír Pikora

20. 07. 2017 • 12:02

Určitě znáte ten pocit, že zažíváte něco, co jste už zažili. Takový ten pocit, který mám v posledních dnech: Nikdo v ekonomice nestíhá. Chodí tolik zakázek, že nevíte, kde vám hlava stojí. Nejsou lidé. Už neseženete ani uklízečku. Ceny akcií letí nahoru, ceny nemovitostí letí nahoru. Všichni jsou optimističtí, mají investiční plány. Spekuluje se o zvýšení signálních úrokových sazeb, aby zchladily přehřívající se ekonomiku. A k tomu všemu je hrozné horko. 

Mobile-rectangle-3

Tak přesně tak byla ekonomika přehřátá v létě 2008. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy byla vysoká inflace. Dneska je inflace „normální“. Místo aby bylo – jako tehdy – drahé zboží na pultech obchodů, jsou drahé akcie a dluhopisy.

Když se dívám na vývoj ve světě, dobře se daří všem. Čína překvapila vysokými exporty, Německo pravděpodobně akceleruje svůj růst a v USA se sází na další růst úrokových sazeb. I u ČNB roste pravděpodobnost, že zvýší své úrokové sazby. Všechno je krásně růžové. Jenomže…

Ceny nemovitostí jsou jasně přepálené. Podle indexu Hypoteční banky rostly ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí nezdravým tempem. Byty podražily o 12 %. Když se podíváme, jak dlouho šetří obyvatelé Prahy na nový byt, dostaneme se na šílené číslo. Podobný trend je globální. Tento týden vyšla data v Číně. Investice do nemovitostí tam za druhý kvartál meziročně vzrostly o 8,2 % a plocha prodaných nemovitostí meziročně vzrostla o 14,1 %. To není zdravé ani na Čínu, kde je vše megavelké.

Celý článek si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

SDÍLET

Billboard-bottom-1