S dodávkami čipů se situace stabilizuje až ve třetím čtvrtletí, díky výpadkům jsme se ale poučili, říká šéf Schneider Electric

Globální obchod je od druhé poloviny loňského roku pod tlakem „ucpaných“ dodavatelských řetězců, což tuzemští výrobci – včetně těch největších českých firem – pociťují zejména v omezených dodávkách čipů. O tom, jaká je situace na trhu nyní a jak se firmy z tohoto globálního úzkého hrdla poučily, v rozhovoru pro INFO.CZ hovoří Vladimír Tichý, generální ředitel českého zastoupení Schneider Electric.„Převážná část našich dodávek se stabilizovala. Situace v dodávkách čipů nás zasáhla především v části naší nabídky určené pro průmyslovou automatizaci. Stále nejsme zpět na normálních dodacích lhůtách a tato situace bude trvat minimálně do 3. čtvrtletí letošního roku,“ říká ředitel tuzemské pobočky jednoho z největších globálních výrobců elektrotechniky. 

Před dvěma lety nás zasáhla pandemie covidu. Co se od té doby pro Schneider Electric změnilo? 

Bylo toho dost. Začal bych tím, jak se nám jako globální organizaci dařilo koordinovat protiepidemiologická opatření. Naštěstí se globální vedení Schneider Electric rozhodlo hned v úplném začátku uplatnit jednu z hlavních výhod firmy – často říkáme, že jsme nejvíce lokální z globálních korporací. Opatření v souvislosti s covidem se tedy velmi rychle přenesla z centrální úrovně na týmy v jednotlivých zemích, které měly odpovědnost za všechny entity v dané zemi, bez ohledu na jejich organizační začlenění. Tím jsme si hodně zjednodušili život a dokázali držet krok s velmi rozdílnými přístupy vlád ve zhruba 100 zemích, kde působíme. 

Jako všechny firmy v oboru nás samozřejmě postihly výkyvy poptávky. Nejprve jsme zaznamenali značné ochlazení a následně v roce 2021 velmi strmý růst. Tomu jsme se museli přizpůsobit. U našich zákazníků zrychlila digitalizace, která je základem našeho obchodního modelu. Trendem jsou vzdálené přístupy, monitoring, analytika při řízení energií, procesů a průmyslové automatizaci. Vše v mnohem větší míře bez možnosti fyzické přítomnosti v místě instalace, tedy výrobním závodě, administrativní budově nebo datovém centru. A interně jsme se naučili mnohem víc využívat home office i všechny nástroje nutné k jeho efektivnímu fungování.

V souvislosti s covidem došlo ve druhé polovině loňského roku k zablokování globálních dodavatelských řetězců. Jak jste tomu v české pobočce čelili? 

Pokud jde o obchodní aktivity, fungujeme velmi lokálně. Pokud jde ale o výrobu a navazující dodavatelské řetězce, zde jsme naopak velmi globalizovaní. S více než 200 výrobními závody a desítkami tisíc subdodavatelů po celém světě a s portfoliem výrobků v řádu stovek tisíc, je komplexita a složitost všech vazeb mimořádná. Průběžně se snažíme adaptovat vše tak, abychom zajistili plynulé dodávky, ale pandemie nám ukázala, že jsou situace, kdy žádné rozumné řešení neexistuje. 

Čelili jsme například výpadku, kdy pro náš plně automatizovaný a robotizovaný závod v Alsasku vyrábějící elektrické rozváděče nebyl po dobu několika měsíců k dispozici ocelový plech, což je základní vstupní materiál pro veškerou produkci tohoto závodu. V takovou chvíli musíte extrémně rychle reagovat, hledat nové dodavatele a zároveň přitom nedělat kompromisy v nárocích na kvalitu. V Čechách máme globální výrobní závod v Písku, produkce jde do celého světa. Zde se nám podařilo přes všechny potíže s výpadky dodávek subdodavatelů udržet kontinuitu výroby a fungovat bez přestávky po celou dobu pandemie.

Se zablokováním globálních dodávek přišel i výpadek v dodávkách čipů. Jaká je v tomto ohledu situace nyní? 

Máme opravdu široké portfolio výrobků, softwaru a služeb a musím říct, že převážná část našich dodávek se stabilizovala. Situace v dodávkách čipů nás zasáhla především v části naší nabídky určené pro průmyslovou automatizaci. Stále nejsme zpět na normálních dodacích lhůtách a tato situace bude trvat minimálně do 3. čtvrtletí letošního roku. Pokud je to možné, se zákazníky pracujeme na náhradním technickém řešení, abychom kriticky chybějící díly nahradili. Zkušenosti z této krize určitě do budoucna ovlivní i procesy vývoje a výroby. Vše musí být robustnější.

Už teď mají kolegové z vývoje zadání maximálně využívat univerzálních součástek a vyhýbat se speciálně navrhovaným či na zakázku upravovaným polovodičům. Výpadky dodávek čipů, které omezují nás, naše konkurenty, ale i desítky dalších oborů, budou ještě nějakou dobu trvat. Jde o sofistikovanou výrobu a navýšení kapacit nelze realizovat ze dne na den, navíc je výroba koncentrovaná jen na několika místech světa. Digitalizace zvyšuje tlak na použití těchto součástek – stačí, když se podíváte na statistiky počtu zařízení připojených k internetu. Vloni se celosvětově překročila hranici 30 miliard a během následujících dvou let ji zdvojnásobíme, takže výroba čipů se tomu musí přizpůsobit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Schneider Electric přistupuje k udržitelnosti?
  • Jak se potýká s napjatým trhem práce a nedostatkem talentů?
sinfin.digital