Sporný nákup je hotový. České dráhy dávají stovky milionů za dodavatele vyhledávače Idos a dalších systémů

Transakce za stovky milionů korun, kterou chtěl ještě na počátku září zastavit ministr dopravy Dan Ťok, je hotová. Dceřiná společnost Českých drah – České dráhy Informační systémy (ČDIS), totiž dokončila koupi firmy Chaps, která pro ni dodává a udržuje informační systémy. Za společnost ČDIS zaplatí asi 400 milionů korun, informoval server ZDopravy.cz s odvoláním na tři nejmenované zdroje.

Svatba z rozumu. To je podle některých komentátorů nejpřiléhavější popis dokončení transakce. Firma Chaps, která dodává data mimo jiné i pro vyhledávač spojení Idos, totiž byla tak dlouho dodavatelem informačních systémů pro České dráhy, až se na ní dráhy staly závislé a ČDIS ji koupit jednoduše musela. Státní dopravce totiž neměl v rukou všechny licence na systémy, které mu Chaps dodala a provozovala, a existovaly obavy, že by se firma mohla i s cenným vlastnictvím dostat do rukou konkurence.

Výsměch pomalé české železnici. Vlaky na trase Berlín-Vídeň budou republiku objíždět delší cestou a ještě při tom zrychlí

To uvedl i ministr dopravy Dan Ťok, který na počátku minulého měsíce prohlásil, že ČDIS chtějí firmu dostat pod svá křídla proto, aby náhodou „zcela zásadní zdrojové záležitosti ohledně informačních systému Českých drah nedostal do rukou někdo třetí, který by toho mohl zneužít.“

Ministr byl tehdy pro posunutí transakce až na povolební období. „Myslím si, že to vydrží, až bude nová vláda, nové vedení ministerstva. Není s tím potřeba spěchat,“ uvedl šéf ministerstva dopravy. Proti nákupu firmy přímo před volbami se postavil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

ČDIS firmu Chaps odkoupila od společnosti CHF Holding, která patří zakladateli Chapsu Peteru Chlebničanovi a jeho synovi Tomášovi.

V rámci transakce se spekulovalo i o tom, zda není celá zakázka předražená – mluvilo se totiž o tom, že hodnota firmy je jen 120 milionů korun.

„Akciová společnost ČD - Informační Systémy má zájem stabilizovat portfolio služeb poskytovaných pro skupinu ČD tím, že budou všechny činnosti na vývoji a správě IT systémů vykonávány uvnitř skupiny ČD,“ komentoval transakci pro týdeník Ekonom Miloslav Kopecký, předseda představenstva ČDIS.

SDÍLET
sinfin.digital