Už žádné nákupy Slavie a dalších klubů. Čínská vláda zakáže nákupy sportovních klubů

Peking si opět došlápnul na bujarý a rozhazovačný večírek čínských soukromých firem. Ty totiž loni utratily za zahraniční akvizice rekordních 200 miliard dolarů, což vyvolalo více než zdvižené obočí čínské vlády. Té vadí jak odliv financí ze země a zkreslený obraz Číny v zahraničí, i tlak na domácí měnu jüan. Po sérii restriktivních opatření z posledních měsíců tak přichází na řadu další série: rozdělení na „správné“ a „špatné“ investice. Do druhé kategorie přitom spadají kromě erotických zařízení a kasin i sportovní kluby, tvrdí server CNBC

Gamblig, erotické odvětví, vojenské technologie a cokoliv by kompromitovalo národní bezpečnost. To jsou nyní odvětví na vládní černé listině, do kterých je čínským společnostem vstup skrze zahraniční investice zapovězen. Ale silných restrikcí, byť zatím nespecifikovaných, se dočkají i další sektory: stavebnictví a development, turistický a zábavní průmysl, filmová studia či sportovní kluby. Právě do sportu si přitom čínské firmy zvykly investovat nemalé částky.

Jen pro privilegované. Nová hedvábná stezka bude pro čínské státní firmy, soukromý byznys má stopku

Sdělení čínské vlády již nemůže být jasnější. Chce, aby i soukromé společnosti investovaly prostředky do firem, jejichž oblast podnikání je v souladu se státními zájmy a prioritami. Podporovány jsou proto firmy zapadající do vládní koncepce Nové hedvábné stezky, rychlejšího schvalování se dočkají i investice do průzkumu energetických zdrojů, zemědělských firem či do technologických společností se zaměřením na výzkum a vývoj.

„Nákupy zahraničních realit, hotelů či kasin čínská vláda nikdy nepodporovala, takže tato nová regulace je spíše jen novou formulací politik, které byly již nějaký čas v platnosti. Nemyslím, že by měly pro čínskou ekonomiku znamenat nějaký extra šok,“ myslí si analytik společnosti Credit Suisse Vincent Chan.

Brusel si láme hlavu, jak zkrotit čínské investice. Bojí se ofenzivy proti strategickým firmám

Omezení nákupů sportovních klubů je však pro tradičně hravé a sázkuchtivé Asiaty smutnou zprávou. V posledních měsících a letech se totiž mnoho prominentních evropských sportovních klubů dostalo alespoň částečně do čínského vlastnictví. A nejde přitom jenom o pražskou Slavii.

Britský Manchester City vlastní ze 13 procent slepenec investičních fondů China Media Capital a CITIC Capital, další klub britské Premier League West Bromwich Albion pak z 88 procent vlastní investiční fond Yunyi Guokai Sports Development a v klubu Aston Villa má svůj kapitál čínský Reco Holdings.

Číňané však vlastní fotbal i jinde, než jen na Ostrovech, ukazují údaje serveru ABS-CBN. Společnosti Sunuing patří 68procentní podíl v Interu Milán, Wanda Group za 45 milionů eur koupila pětinu španělského Atletica Madrid a mezi akcionáře francouzského fotbalového klubu Nice se řadí i čínská společnost Plateno.

„Ať žije Čína!“ zvolal Zeman na investičním fóru. Jinak je letos kolem akce úzkostlivé ticho

Čínská vláda přitom již dříve během roku zavedla některá opatření, kterými apetit soukromých společností po zahraničních akvizicích tlumila. Jakýkoliv obchod, který znamenal odliv víc než pěti milionů dolarů ze země, nově podléhal zvláštnímu souhlasu úředníků. Banky rovněž již nesmí na své zahraniční operace vynaložit více prostředků, než kolik jich do nich jejich klienti vložili. A omezena byla i suma peněz, které si společnosti mohly vyměnit za cizí měnu.

„Státní aktiva, ať již v Číně, nebo v zahraničí, jsou stále aktiva. Ale když soukromé podniky vezmou své peníze ze země pryč, tak ty jsou ztracené, už to není nic, z čeho by Čína mohla mít prospěch, co by vláda mohla kontrolovat,“ vysvětluje přístup čínské vlády právník označený jako pan Tao pro deník Wall Street Journal.

Kroky čínské státní administrativy jsou zaměřeny především proti čtyřce velkých soukromých firem, které byly zodpovědné za téměř pětinu čínských zahraničních investic v posledních dvou letech: Wanda, Anbang Insurance Group, Fosun International a HNA Group. Prvně jmenovaná firma navíc už nemůže u státních bank žádat o žádné kreditní linky.

SDÍLET
sinfin.digital