3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Pokračují povolební vyjednávání. Hnutí ANO se sejde s představiteli ODS a TOP 09. David Rath bude odůvodňovat námitku kvůli podjatosti předsedy trestního senátu Roberta Pacovského. Středočeští zastupitelé by mohli jednat o novém složení krajské rady. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

ANO se sejde s ODS a TOP 09

K povolebnímu vyjednávání se večer sejdou zástupci vítězného hnutí ANO s představiteli ODS, která ve sněmovních volbách skončila druhá. Předtím bude ještě schůzka s TOP 09. Schůzka ANO a ODS je naplánována na 19:30, s TOP 09 o hodinu dříve. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš už v pondělí naznačil, že by se mu koalice s občanskými demokraty líbila. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se také vyjádří ke své budoucnosti v čele strany. Budou pokračovat i schůzky nových poslaneckých klubů. S ODS se sejdou i Starostové.

Piráti se rozštěpí a polovina skončí jinde. Jde o to, kdo je podchytí, říká komentátor Pečinka

Rath zdůvodní námitku na podjatost soudce

Krajský soud v Praze bude pokračovat v řešení korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Rath v pondělí podal námitku kvůli podjatosti předsedy trestního senátu Roberta Pacovského. Rath tvrdí, že Pacovský o jeho kauze nemůže rozhodovat nestranně a chce dosáhnout výměny soudce. Námitku zdůvodňoval asi čtyři hodiny. Dnes bude ve své řeči pokračovat. Trvat by měla několik hodin. Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu.

Čína v bodu zlomu: Si Ťin-pching se dostal na úroveň velkého Maa, straníci přijali jeho ideologii

Středočeští zastupitelé mohou jednat o krajské radě

Středočeští zastupitelé by mohli jednat o novém složení krajské rady. Sejít se mají hlavně kvůli plánu investic, v pondělí se ale rozpadla krajská koalice, když hnutí ANO vypovědělo STAN, ODS a Nezávislým Středočechům koaliční smlouvu. Zastupitelé by se tak mohli dostat i k personálním otázkám. Záležet bude na tom, zda někdo změny ve vedení kraje navrhne na program jednání a zda to bude schváleno. Podle šéfa klubu zastupitelů za ČSSD Miloše Petery by měla stávající koalici nahradit spolupráce ANO a ČSSD s podporou komunistů.

SDÍLET
sinfin.digital