Babiš bude jednat s Vystrčilem. Doufám, že v Senátu je stejná ODS jako ve Sněmovně, říká premiér

23. 11. 2020 • 06:26
Drama kolem rušení superhrubé mzdy a úpravy slevy na dani zdaleka nekončí. Premiér Andrej Babiš doufá, že se mu podaří přesvědčit senátory za ODS, aby návrh na snížení daní podpořili. Někteří z nich ale dávají najevo, že nechtějí další prohlubování schodku státního rozpočtu. Babiš je také vyzývá, aby odmítli návrh Pirátů na zvýšení slevy na dani, který ve sněmovně prošel oproti očekáváním.

„Dneska ráno jsem psal předsedovi Senátu panu Vystrčilovi, který mě vyzval na Twitteru, že je připraven jednat. A proto, pokud se samozřejmě domluvíme, a my jsme připraveni s paní Schillerovou, půjdeme s ním jednat. A budeme přesvědčovat Senát, hlavně teda samozřejmě ODS, a já doufám, že ODS v Senátu a v parlamentu je stejná ODS, že by měli podpořit snížení daní,“ řekl Babiš ve svém hlášení na facebooku.

Podle něj je ovšem třeba, aby senátoři odmítli návrh na zvýšení slevy na dani, který prohlubuje schodek státního rozpočtu o dalších 35 miliard korun. Babiš tvrdí, že tento návrh není časově omezený, zatímco jím navrhované snížení daní má mít dvouletou platnost. Ani v jeho předloze ovšem žádné časové ohraničení není.

„Ten návrh Pirátů je trvalý, ten můj návrh je na dva roky. Návrh Pirátů znamená, že ta sleva na poplatníka by byla ročně 165 miliard, a to si myslím, že není dobře a že je to úplně zbytečné. Navíc, ta sleva na poplatníka vůbec nepodléhá testům sociální potřebnosti. To znamená, že i lidé, kteří mají větší majetek, ji dostanou. I v minulosti se tam dělaly i různé řekněme fiktivní záležitosti, takže se to dá zneužít,“ uvedl.

Premiér zároveň připouští, že se kvůli nižším daním střetl s koaličním partnerem, předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. „Protože kolega z vlády, pan Hamáček, navrhnul 19 procent. To by znamenalo navýšení daně pro živnostníky z 15 na 19 procent, a my nechceme navyšovat daně pro živnostníky. Protože právě v tomto období samozřejmě mají velké problémy. My jsme zavřeli některé provozy kvůli koronaviru, a nechceme navyšovat daně,“ dodal.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.