Do pár let bude Česko závislé na dovozu energie. A ani ten nemusí naši spotřebu pokrýt

Vojtěch Kristen

23. 11. 2020 • 06:00
Spotřeba elektřiny v České republice dlouhodobě roste. Zatím sice stále ještě patříme mezi „čisté vývozce“, během několika let se však už na dovozu elektřiny pravděpodobně staneme závislí a ve střednědobém horizontu podle některých scénářů už ani import nemusí na pokrývání energetických potřeb Česka stačit. Důvodem může být chybějící elektřina v Evropě i nedostatečná přenosová evropská kapacita. Jak jsou takové scénáře pravděpodobné? A dokáže se Česko s takovou situací vypořádat? A jak co nejlépe stanovit datum ukončení výroby energie z uhlí? V dalším díle pořadu Zelená ekonomika na tyto otázky odpovídá Martin Durčák, předseda představenstva České energetické přenosové soustavy (ČEPS).

Namísto čistého vývozce se Česká republika už brzy stane čistým dovozcem elektrické energie. Podle předsedy představenstva ČEPSu Martina Durčáka by k takové situaci mohlo dojít už okolo roku 2025 a od té doby se Česko stane na dovozu energie závislé. Co bude dál, ukazují některé scénáře ČEPSu, přičemž některé z nich ukazují, že v roce 2040 by energetickou spotřebu Česka nemusela pokrývat ani vlastní výroba v kombinaci s dovozem. Co pak? 

„Růst spotřeby energie je dán tím, že Česko sice bude na jednu stranu šetřit a zateplovat, na straně druhé tu budeme mít nové ´spotřebitele´ – elektromobilitu či rozmach tepelných čerpadel. Celkově tak spotřebou porosteme přibližně o 1,5 až 2 procenta ročně a na 78 TWh za rok tak dosáhneme v roce 2040,“ uvedl Martin Durčák. Česko přitom podle jeho slov není v Evropě výjimkou – s nárůstem se potýkají všechny státy včetně šetrného Německa, jak vyplývá z podkladové studie EY, ze které vychází i ČEPS.

V tom, jak se bude vyvíjet energetická soběstačnost Česka, bude hrát roli i do jaké míry se podaří nahradit energetické zdroje po ústupu od uhlí. O konkrétním roce, kdy by k němu mělo dojít, přitom stále ještě nebylo rozhodnuto; ČEPSu pro takzvanou Uhelnou komisi zpracovává různé scénáře pro jednotlivé roky. „Původně jsme začali pracovat na třech scénářích, postupně se to rozšiřuje. Nyní máme vypracovaných asi 40 různých scénářů, které začínají už u roku 2025,“ vysvětluje Durčák. 

Podle předsedy představenstva ČEPSu je důležité se ptát, co bude vypnutí uhelných elektráren v jednotlivých letech znamenat – na kolik to Česko vyjde peněz a jaká jsou další rizika. „Nedá se ukazovat jen na jednu stranu mince, tedy že je něco technicky proveditelné, je třeba říkat i to, kolik by to stálo peněz a jaká by to přineslo rizika. Takže pokud někdo říká, že rok 2033 bude fungovat – tak ano, nám technicky fungují i roky 2030, nebo dokonce rok 2029. Ovšem za jakou cenu?“

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách