Babiš ustoupil a opozice přebírá svůj díl odpovědnosti za situaci v zemi

Blíží se konec nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek ráno dohodl s opozičními stranami na finální podobě pandemického zákona a sněmovna jej hlasy koalice i opozičních stran odpoledne schválila. V praxi to znamená dvě věci: v momentě, kdy vejde v účinnost, skončí nouzový stav. Ještě podstatnějším důsledkem ale je, že opozice tímto manévrem přebírá svůj díl odpovědnosti za situaci v zemi.

„V momentě, kdy bude účinný pandemický zákon, skončí nouzový stav. Mohlo by se tak stát příští pátek.“ Tak zní klíčová citace předsedy ODS Petra Fialy po jednání opozičních stran s premiérem Andrejem Babišem. Premiér opozici vyšel ve všem vstříc, ta tudíž může slavit. Současně ale musí počítat s tím, že na ni Babiš – pokud se pandemická situace začne zhoršovat – bude svalovat díl viny. Děje se tak totiž v čase, kdy ministr zdravotnictví Jan Blatný otevřeně přiznává, že nelze vyloučit kolaps nemocnic. „Připravujeme nemocnice na zahájení fungování systému nedostatku vzácných zdrojů ve smyslu prioritizace pacientů jako například u hromadných neštěstí,“ uvedl včera na tiskové konferenci. Jinak řečeno: lékaři budou volit, koho léčit a koho nechat zemřít.

A zatímco opozice hovoří o rozvolňování, tedy o otevření malých obchodů či o postupném otevíraní škol, ředitelé nemocnic vyzývají vládu, aby v žádném případě nerozvolňovala. A v ten stejný čas nakonec vláda otevřeně přiznává, že je ve hře uzavření několika dalších okresů kvůli nekontrolovanému šíření koronaviru. V každém případě se opozice s premiérem dohodli na tom, že bude i bez nouzového stavu možno zavírat obchody a služby, omezovat veřejnou dopravu a hromadné akce, rušit výuku na vysokých školách nebo zakazovat návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních. Pandemický zákon by měl vládě umožnit také povolávání armády na výpomoc do nemocnic.

Ještě včera večer panovaly rozpory týkající se kompenzací. V tom ale nakonec premiér ustoupil. „Pokud se někdo rozhodne požádat o náhradu škody, tak by to mělo platit od 1. března do skončení pandemického zákona. Potom mají rok, aby to předložili. Bude se to podávat na ministerstvo financí, které má šest měsíců na vyjádření,“ uvedl Babiš ve čtvrtek ráno pro ČTK. „Nouzový stav po konci února nepřipadá v úvahu,“ avizoval ještě před jednáním s Babišem předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Stav pandemické pohotovosti, který fakticky nouzový stav nahradí, bude smět vyhlašovat Poslanecká sněmovna, poslanci budou také rozhodovat o jeho zrušení. Podle opozice budou navíc posíleny kontrolní prvky Sněmovny, vláda totiž bude muset vždy nejpozději po dvou týdnech poslance informovat o stavu situace.


Text jsme aktualizovali v 16:56 po schválení návrhu pandemického zákona sněmovnou

sinfin.digital