Bartoš: Musí přijít deagrofertizace státu. Varianta vlády s ANO je z podstaty nemožná

08. 01. 2021 • 12:00
Piráti o víkendu schvalují předvolební koalici s hnutím STAN. Před Celostátním sněmem, který bude kvůli covidu on-line, přinášíme velký rozhovor s jejich předsedou Ivanem Bartošem. Rozebíráme souvislosti této koalice i možné scénáře povolebního vývoje. Bartoš přitom vylučuje, že by se Piráti přiklonili k vládě s hnutím ANO Andreje Babiše. Výsledky pirátského hlasování, které by měly být známé v úterý ráno, nechce předjímat.

Hypotetická situace: po volbách jsou to Piráti, kdo rozhoduje o tom, zda vznikne vláda s hnutím ANO, nebo s ODS. Která varianta vám bude bližší?

Já doufám, že po volbách nebudeme jazýčkem na vahách, ale vyjdeme z voleb silnější. Pokud naše předvolební koalice (se STAN) dopadne a Piráti ji schválí, tak jsem po těch sedmi měsících, co jsme na tom pracovali, přesvědčený, že máme šanci uspět a nabídnout lidem jinou politiku a s ní i naději. A reálná možnost je, že ty volby vyhrajeme. Míříme nad pětadvacet procent, což už v tuto chvíli podle některých průzkumů naše strany mají prostým součtem současných preferenci, byť víme, že to takto nelze měřit.

Pojďme zpět k mé otázce…

Odpovím trochu složitěji, ale ne vyhýbavě. Ten, kdo má politickou sílu, může určit pravidla hry. Může ovlivnit zásadně prostředí, ve kterém se bude koalice domlouvat. Navíc ODS po letech svých velkých úspěchů a velkých kauz už stojí druhé volební období na hanbě, a já si myslím, že její případné vládní angažmá bude – pokud jde o možnost nějakého průšvihu – výrazně opatrnější, než v minulosti. Troufnu si odhadovat, že to nebude tak, že by se svým vládním angažmá urvala směrem k ODS z 90. let minulého století. Věřím, že moc dobře vědí, co to znamená dostat za uši a zůstat dlouho v opozici.

Předvolební koalice

Opoziční strany jdou do sněmovních voleb ve dvou koaličních blocích. Piráti dokončují spojenectví se STAN. Druhé uskupení je předvolební koalice SPOLU, v níž je ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Za další – a bylo to vidět i při našem vyjednávání koalice se Starosty a nezávislými – jsou tady požadavky na transparentnost, otevřenost, a to od výběrových řízení až po hospodaření a podobně. A to není žádný náš výmysl, tak by to prostě mělo být. Takže já si myslím, že pokud se na začátku domluví pravidla hry, tak koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 - pozn. redakce), je podstatně víc fit ta pravidla akceptovat a dělat lepší politiku. Zatímco ANO, bývalí manažeři holdingu, pravidla ignorují už od základu.

Deagrofertizace státu, ve smyslu politických pozic, různých poradních orgánů, lidí loajálních k Andreji Babišovi, jež zastávají důležité funkce, ta se musí uskutečnit. Jistě, máme služební zákon, který některé tyto lidi bude chránit, ale i tak, musí nad nimi být kontrola ve smyslu zákona a pravidel, podle kterých se mají instituce chovat. Takže varianta s hnutím ANO je už z podstaty toho, co se stalo s Českou republikou v posledních letech, téměř nemožná.

Stačí se podívat na personální obsazení současné vlády: ministr zdravotnictví Jan Blatný si vytáhl černého Petra, pokud si ale vezmu ostatní ministry za hnutí ANO, tak je evidentní, že premiér Babiš už dávno nepředstavuje ty nejkompetentnější pro výkony takto vysokých exekutivních funkcí. Přitom ti lidé v České republice jsou, jenom nikdo z nich už s tímto projektem své jméno nikdy nespojí. Proto taky Andrej Babiš „řídí“ očkování. Mluvil jsem s několika lidmi z oboru, nikdo z nich už nechce dát „hlavu na špalek“ pro excentrického premiéra, který absolutisticky všechno přeorává.

A koho by hnutí ANO po volbách nabídlo za sebe na posty ministrů? Táňu Malou? To není jen o Andreji Babišovi. Tak koho? Paní Schillerovou, která tam je za loajalitu a za to, že Babišovi odpustila v minulém volebním období daně, když byla náměstkyně na financích? Pokud by vznikla koalice na půdorysu pěti stran, tak ty kompetentní manažery a lidi pro jednotlivé resorty, v systému, který bude nastaven podstatně transparentněji, je daleko reálnější nominovat. Strany, a za Piráty to říci mohu, schopné a kompetentní lidi v týmech mají.

Má to ale nejmíň dvě další roviny: něco jiného je vládnout ve dvojkoalici, případně ve trojkoalici, a něco jiného ve vládě složené z nejméně pěti stran. A pak je tady také rovina, která se týká voličů. A tady je to prostě tak, že i Piráti a jejich posilování jsou reakcí na diskreditaci tradiční politiky a tradičních politických stran. Jednoduše řečeno: vysvětlíte případnou alianci s ODS svým voličům?

Četl jsem váš text (O programu Pirátů se moc nemluví, některé rysy ale mají společné s ANO. Mohli by i spolu vládnout, říkají politologové), ale tak ať to politologové srovnávají obráceně. Piráti před jedenácti lety vznikli s jasným protikorupčním programem a zároveň i jako protestní hnutí proti dekadenci politiky tehdejší ODS a ČSSD. A i vůči ne zase tolik úspěšným podnikatelským projektům typu Věci veřejné. Dva roky nato se ale objevil Andrej Babiš, s kapitálem, s konexemi na politiky. A přesvědčil lidi, že je to on, kdo ztělesňuje alternativu.

Nerozumím tomu, že jsme někým vykreslování jako nějaký mladší bratříček hnutí ANO, přitom je to tak, že jsme součástí celosvětového hnutí, máme jedenáctiletou historii a pevné kořeny, zatímco Andrej Babiš ukradl program sociální demokracii, vymezil se proti politikům, se kterými dělal po listopadu 1989 kšefty, navíc kšefty, na kterých vyrostl, a pak je ještě mediálně zválcoval. Takže toto srovnání prostě nepopisuje skutečnost. 

Chápu, že třeba z politologického pohledu může být popis zploštěn do aktuálního momentu a obrazu stran, ale to srovnávání kulhá, jakmile ho rozložíte na časovou osu a hledáte podstatu jinde, než v otisku v médiích. A hlavně, je zde velký rozdíl v tom, kdo má reálně program založený na boji s klientelismem a kdo to prezentuje pouze na oko.

Deagrofertizace státu, ta se musí uskutečnit.

Další věc: každá strana má nějakou genezi. O nás se sice mluví jako o protestním hnutí, ale pokud něco kritizujeme, tak to ještě neznamená, že jsme pouze protestním hnutím. Vždyť my přece reprezentujeme zásadní politické hodnoty. Vnitrostranická demokracie, férové primární volby, otevřené hospodaření. Ani na digitalizaci přece není v roce 2021 nic revolučního. Vždyť naše čtrnáctileté dítě toho umí s telefonem víc než já. Ten skok je obrovský.

A jasně že jsme vždycky kritizovali „malé domů“ kamarádům politiků před nástupem ANO. Nikdy to ale nebyla taková dekadence, jakou předvádí hnutí ANO. Rozumíte, dřív se tady řešily nějaké byty za milion u politika (velké korupční kauzy typu OKD sice s politiky spjaty byly, ale „zprostředkovaně“), dneska řešíme 12,5 miliardy načerpaných pro holding během osmi let, kdy je ANO součástí vlády.

Nedávno zrovna vyšel kvantitativní přehled o tom, kolikrát větší množství zakázek dostaly firmy z Agrofertu v krajích, kde vládne hnutí ANO, oproti těm, kde u moci není. V celkovém objemu a hlavně ve fungování, zde probíhá zcela jasná privatizace fungování státu. Ostatně na čerpání peněz v rozporu se zákonem jsme museli na konci roku 2019 podat rozsáhlé trestní oznámení.

A nakonec: tak jako vždycky zveřejníme povolební strategii. Vždycky to tak bylo, a i teď je domluveno, že půjde o veřejný dokument. Takže to nebude o tom, co Bartoš bude říkat v televizních debatách, pokud tedy kvůli koronaviru vůbec budou. Černé na bílém to bude viset na našem webu, každý si to bude moct přečíst. A my se také touto povolební strategií budeme na rozdíl od jiných po volbách řídit. I na to by si vámi citovaní politologové mohli vzpomenout. Piráti prostě vždycky dodrželi to, co před volbami slíbili.

Co by pro Piráty znamenalo, kdyby i po příštích volbách skončili v opozici?

My se práce v opozici nebojíme, taková jsou pravidla hry. V poměrném volebním systému, jaký máme u voleb do sněmovny, nevládne nutně ten, kdo získá nejvíc hlasů, ale ten, kdo složí většinovou koalici. Většina voličů nevolí hnutí ANO, to by přece mělo 51 procent. Většina voličů volí jiné strany než ANO. To je fakt. Andrejovi Babišovi již pomalu z partnerů zbývají pouze komunisté nebo Okamura. Ostatně s nimi dnes běžně vládne a hlasuje. A já věřím, že ze sněmovních voleb vzejdeme silní.

Mým cílem je získat alespoň pětadvacet procent, a pak to bude o tom najít konsensus. A kdybych si to mohl dovolit přirovnat ke krajským volbám, tak přesto že jsme nebyli v jednotlivých krajích jejich vítězem, tak jsme ve vedení devíti krajů. A tudíž tam můžeme prosazovat naši politiku. Zkrátka půjde o to, aby šlo ve sněmovně složit většinu na nějakém demokratickém základě. Tedy bez podivných stran typu KSČM nebo SPD, a předpokládám, že na půdorysu vznikajících dvou bloků. A za sebe si myslím, že nám k tomuto cíli pomůže, pokud budeme kandidovat právě v koalici se STAN.

V sobotu máte Celostátní sněm, během kterého zahájíte vnitrostranické referendum právě o této koaliční smlouvě se STAN. Výsledky budou v úterý ráno. Otázka zní: myslíte si, že jste o výhodách tohoto spojenectví přesvědčil většinu členů?

Byly to tisíce hodin navíc ke standardní agendě. Ten proces od chvíle, kdy jsme s tím začali pracovat, trval sedm měsíců. Nejdřív jsme udělali analýzu, pak jsme ji pět týdnů diskutovali, následovalo referendum o tom, že máme vypracovat návrh koaliční smlouvy, zase diskuse na různých fórech, (předseda STAN) Vít Rakušan vystoupil před Piráty. Teď jsme měsíc vyjednávali koaliční smlouvu, základem bylo deset společných bodů budoucího programu ve čtrnácti resortech, a máme vyjasněnou a potvrzenou shodu. Myslím, že nás to hodně odlišuje od toho, co představil jiný blok: sedli jsme si spolu na pivo, jdeme do toho spolu a už víme, kdo bude kde lídr.

Ten proces vzniku, dohoda na programu, to všechno je reálné. Není to o sčítání našich potenciálních hlasů. A pokud jsme mluvili o povolební strategii, máme v koaliční smlouvě jasně deklarováno a potvrzeno, že spolu půjdeme do vlády, ale i do opozice. U stran, které mimochodem bojují s volitelností, s překonáním prahu pro vstup do sněmovny, žádná podobná garance není. Zatím jsem neviděl, že by řekli, společně do vlády, společně do opozice. Určitě nečekám, že by třeba u TOP 09 mohlo po volbách nastat, že půjdou do vlády s Andrejem Babišem. Ale jinak?

A jak to tedy vnímají členové strany?

Pokud jde o naše členy, jasně, že máme ve straně lidi, kteří jsou z racionálních důvodů proti koalici. Jsou u nás lidi, kteří tomu od počátku nefandí. Jejich postoj je validní, je konzistentní, a ani poté, co jsme předložili návrh koaliční smlouvy, se jejich názor nezměnil. A já to respektuji. Zrovna tak je ale spousta lidí, kteří na začátku pochybovali, ale v tuto chvíli jsou pro. Ostatně 81 procent Pirátů hlasovalo pro to, abychom vypracovali návrh koaliční smlouvy. I optikou toho, jak vznikaly krajské koalice, je vidět, že to má vývoj a že se pohled těch lidí mění.

Pokud se na začátku domluví pravidla hry, tak koalice Spolu je podstatně víc fit ta pravidla akceptovat a dělat lepší politiku. Zatímco ANO, bývalí manažeři holdingu, pravidla ignorují už od základu.

Mým cílem ale není lidi přesvědčit, masírovat je, ale dostat je na úroveň vhledu do toho manévru. Myslím si prostě, že je to dobrý tah, dobré rozhodnutí, a už když jsem stranu žádal, aby alokovala velké zdroje na práci, kterou si to celé vyžadovalo, tak jsem nikomu nic nediktoval. Nejsem ten typ člověka. Chci, aby lidi vyrostli, když na něčem pracují, aby dobré nápady padaly na stůl, a pokud se ozve nějaká oponentura, tak je třeba vzít ji vážně a pak třeba některé její návrhy i zapracovat. Což se také stalo. I takové v té koaliční smlouvě jsou, a jsou dobré.

Ta věc má ale ještě jednu rovinu: označil bych ji za pragmatičtější, anebo dokonce sobečtější. Někteří lidé přece mohou uvažovat tak, že se vinou koalice snižuje jejich šance být zvolen poslancem.

Jasně. My si třeba na základě krajských voleb nebo předvolebních průzkumů můžeme myslet, že jdeme nahoru, jenomže my pro ty další volby potřebujeme evoluční skok. Reálně máme teď patnáct nebo sedmnáct procent. Takže pokud se díváte na jednotlivé kraje optikou řekněme šestnácti procent, a my jsme každý kraj poměřovali oproti samostatnému postupu, tak je to jinak, než když se na ně díváte optikou dvaceti a více procent. Ale odhadujeme, že bychom na tom neměli být hůř, pokud to teda dobře dopadne. Synergickým efektem by se měli naši kandidáti na společných kandidátkách v každém kraji posunout o jeden nebo dva mandáty, takže nebudeme bojovat o ten druhý v pořadí, ale společně dáme jistě třetí a usilovat budeme o ten čtvrtý.

Termín voleb

Prezident Zeman vyhlásil sněmovní volby na 8. a 9. října. Učinil tak v netradičním předstihu. Vyhlášením termínu oficiálně začala kampaň a na strany i koalice se tak vztahuje 90milionový limit pro výdaje, které jsou s ní spojené. Senátoři STAN se obrátili na Ústavní soud s žádostí o přezkum prezidentova rozhodnutí.

A jasně, někde to vychází tak, že ten hraniční mandát je pirátský, jinde ho zase bude mít STAN. Třeba v Ústí nad Labem, kde bych byl v případě schválení koalice lídr, ten hraniční mandát je u Pirátů a o pátý budeme bojovat. A já věřím, že tam těch pět mandátů uděláme, naopak třeba v Libereckém kraji je to obráceně, ale i tam věřím, že to dáme.

Jak se díváte na to, že prezident Zeman už vyhlásil termín voleb? Bylo to netradičně brzo, což má své praktické důsledky.

Tak samo o sobě to není, nějaký záměr v tom prostě určitě je. Přijde mi na tom celkem zábavné, že osobně prezident Zeman, ale i premiér Babiš, si zrovna s tím, co je kampaň, a co by se tudíž mělo vykazovat, a co kampaň naopak není, hlavu nelámou. Knížka pana Babiše není kampaň, tour prezidenta skrz naskrz celou republikou za státní peníze taky není kampaň. Pro nás se ale nic nemění, s Piráty máme stejně všechny účty transparentní a smlouvy na internetu nehledě na volby a kampaň.

Osobně tedy musím říct, že mi to nějak žíly netrhá. Drobný háček ale vidím v tom, aby zejména ve veřejnoprávních médiích měli vládní i opoziční politici srovnatelný prostor. A jak víme, pokud ministr dneska avizuje tak velkou věc, jako jsou čtyři stovky na člověka pro hospody, tak má na tiskové konferenci všechna média. A premiér to prodá, že je to ministr za hnutí ANO.

A pak je prostě problém, že pokud budeme prezentovat naši standardní práci, třeba ve sněmovně, protože naše kampaň je naše práce, tak budeme muset začít uvažovat, zda jde o věc, kterou budeme muset vykazovat jako kampaň a tudíž za ni budeme muset vykazovat peníze. Anebo to je moje klasická práce poslance? Co bude moje tisková konference k nějakému zákonu? To všechno budeme muset prostě už zvažovat.

To vše, o čem mluvíme, bude těžištěm všech debat sobotního sněmu Pirátů. Připouštíte si, že by to nakonec mohlo dopadnout tak, že půjdete do voleb samostatně?

Dokonce se mě někdo z Pirátů ptal: „pokud se koalice neschválí, vezmeš za to, Ivane, politickou odpovědnost?“ No, moje politická odpovědnost je dovést stranu do voleb a uspět. A pak je tady odpovědnost politického mandátu, pracovat ve sněmovně, schvalovat dobré zákony a podobně. V každém případě je Celostátní fórum nejvyšší stranický orgán, který má svrchované právo rozhodovat. A to já jako předseda samozřejmě plně respektuju. Celostátní fórum o zásadních věcech rozhoduje po celých jedenáct let, co strana existuje, a vždycky rozhodlo dobře.

A já věřím, že tu spolupráci Piráti podpoří, třeba už jen kvůli nabyté zkušenosti z vyjednávání o krajských koalicích. Líbí se mi také, že už to samotné vyjednávání, třeba (pirátská poslankyně) Olga Richterová, ocenila jako další velkou politickou školu. A má pravdu. A platí to jak na vnitrostranické úrovni, tak pokud jde o samotné vyjednávání se Starosty. A kdybych si nemyslel, že to je správné, tak bych to straně nepředkládal. Hranici, že do toho jdeme, jsme si stanovili na šedesát procent. Nebude to tedy tak, že 51 procent lidí zadupe zbylých 49 procent. Je to o hledání konsensu. Výsledek ale předjímat nebudu.