Bartoš: Musí přijít deagrofertizace státu. Varianta vlády s ANO je z podstaty nemožná

Piráti o víkendu schvalují předvolební koalici s hnutím STAN. Před Celostátním sněmem, který bude kvůli covidu on-line, přinášíme velký rozhovor s jejich předsedou Ivanem Bartošem. Rozebíráme souvislosti této koalice i možné scénáře povolebního vývoje. Bartoš přitom vylučuje, že by se Piráti přiklonili k vládě s hnutím ANO Andreje Babiše. Výsledky pirátského hlasování, které by měly být známé v úterý ráno, nechce předjímat.

Hypotetická situace: po volbách jsou to Piráti, kdo rozhoduje o tom, zda vznikne vláda s hnutím ANO, nebo s ODS. Která varianta vám bude bližší?

Já doufám, že po volbách nebudeme jazýčkem na vahách, ale vyjdeme z voleb silnější. Pokud naše předvolební koalice (se STAN) dopadne a Piráti ji schválí, tak jsem po těch sedmi měsících, co jsme na tom pracovali, přesvědčený, že máme šanci uspět a nabídnout lidem jinou politiku a s ní i naději. A reálná možnost je, že ty volby vyhrajeme. Míříme nad pětadvacet procent, což už v tuto chvíli podle některých průzkumů naše strany mají prostým součtem současných preferenci, byť víme, že to takto nelze měřit.

Pojďme zpět k mé otázce…

Odpovím trochu složitěji, ale ne vyhýbavě. Ten, kdo má politickou sílu, může určit pravidla hry. Může ovlivnit zásadně prostředí, ve kterém se bude koalice domlouvat. Navíc ODS po letech svých velkých úspěchů a velkých kauz už stojí druhé volební období na hanbě, a já si myslím, že její případné vládní angažmá bude – pokud jde o možnost nějakého průšvihu – výrazně opatrnější, než v minulosti. Troufnu si odhadovat, že to nebude tak, že by se svým vládním angažmá urvala směrem k ODS z 90. let minulého století. Věřím, že moc dobře vědí, co to znamená dostat za uši a zůstat dlouho v opozici.

Předvolební koalice

Opoziční strany jdou do sněmovních voleb ve dvou koaličních blocích. Piráti dokončují spojenectví se STAN. Druhé uskupení je předvolební koalice SPOLU, v níž je ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Za další – a bylo to vidět i při našem vyjednávání koalice se Starosty a nezávislými – jsou tady požadavky na transparentnost, otevřenost, a to od výběrových řízení až po hospodaření a podobně. A to není žádný náš výmysl, tak by to prostě mělo být. Takže já si myslím, že pokud se na začátku domluví pravidla hry, tak koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 - pozn. redakce), je podstatně víc fit ta pravidla akceptovat a dělat lepší politiku. Zatímco ANO, bývalí manažeři holdingu, pravidla ignorují už od základu.

Deagrofertizace státu, ve smyslu politických pozic, různých poradních orgánů, lidí loajálních k Andreji Babišovi, jež zastávají důležité funkce, ta se musí uskutečnit. Jistě, máme služební zákon, který některé tyto lidi bude chránit, ale i tak, musí nad nimi být kontrola ve smyslu zákona a pravidel, podle kterých se mají instituce chovat. Takže varianta s hnutím ANO je už z podstaty toho, co se stalo s Českou republikou v posledních letech, téměř nemožná.

Stačí se podívat na personální obsazení současné vlády: ministr zdravotnictví Jan Blatný si vytáhl černého Petra, pokud si ale vezmu ostatní ministry za hnutí ANO, tak je evidentní, že premiér Babiš už dávno nepředstavuje ty nejkompetentnější pro výkony takto vysokých exekutivních funkcí. Přitom ti lidé v České republice jsou, jenom nikdo z nich už s tímto projektem své jméno nikdy nespojí. Proto taky Andrej Babiš „řídí“ očkování. Mluvil jsem s několika lidmi z oboru, nikdo z nich už nechce dát „hlavu na špalek“ pro excentrického premiéra, který absolutisticky všechno přeorává.

sinfin.digital