ČSSD mnohem více poškozuje lhaní Hamáčka než jasné slovo, že je takové chování nepřijatelné, říká předseda pražské ČSSD

Předseda pražských sociálních demokratů Petr Pavlík ostře kritizuje svého předsedu Jana Hamáčka. Podle něj lhal v souvislosti s plánovanou cestou do Moskvy. Rezignaci od něj ale nečeká. „Pro mne jsou taková gesta zbytečná, protože on stejně nerezignuje. Řada lidí, které po sjezdu odměnil za podporu, ho ujišťuje, že dělá správně, a základním předpokladem takového kroku je schopnost sebereflexe a studu,“ říká Pavlík v rozhovoru pro INFO.CZ.

Zdá se, že jako jeden z mála straníků zastáváte k předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi značně kritickou pozici. Čím si vysvětlujete, že ho v kauze Vrbětice a plánované cestě do Moskvy podporuje tak velké množství sociálních demokratů?

Pokud tím narážíte na anketu webu iRozhlas.cz, pak je z ní evidentní, že Janu Hamáčkovi vyjadřují podporu především ti, kdo si ho zvolili za předsedu. Ostatní jsou zdrženliví či se rozhodli věc nekomentovat. Podle mne však ČSSD mnohem více poškozuje lhaní než jasné slovo, že je takové chování nepřijatelné.

Souvisí vaše kritika Jana Hamáčka s tím, že odvolal Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí? Ptám se proto, že Petříček je člen pražské ČSSD, jejíž vy jste předsedou…

Předpokládám, že tak se to budou snažit prezentovat Hamáčkovi lidé podle osvědčené taktiky „když nemůžeš popřít poselství, snaž se znedůvěryhodnit posla“. Můj postoj nemá s odvoláním Tomáše Petříčka nic společného. Prostě a jednoduše odmítám lhaní jako pracovní metodu.

I proto bych si nikdy za náměstka nevybral veřejně usvědčeného lháře. Vždyť si to vezměte, jak mám svého syna vychovávat k pravdomluvnosti, když vidí, že předseda mé vlastní strany lže jak malý Honza a řada sociálních demokratů to omlouvá a snad i schvaluje?

Jan Hamáček podle vás lhal, což považujete za zásadní problém, pokud jde o jeho důvěryhodnost. Jak by se měl podle vás nyní zachovat? Požadujete třeba jeho rezignaci?

Je na něm, jak se zachová. Pro mne jsou taková gesta zbytečná, protože on stejně nerezignuje. Řada lidí, které po sjezdu odměnil za podporu, ho ujišťuje, že dělá správně, a základním předpokladem takového kroku je schopnost sebereflexe a studu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká je kondice ČSSD měsíc po sjezdu?
  • Je dobře, že se do popředí dostávají lidé jako Michal Hašek?
  • A věří ještě vůbec, že se ČSSD dostane do sněmovny?
sinfin.digital