Forejtova bezpečnostní prověrka? Možná z doby, kdy už byl v problémech

Bezpečnostní prověrka končícího šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta mohla probíhat v době, kdy už byl v kontaktu s mužem, který se prezentuje jako drogový dealer a který se hlásí k autorství videa, na němž je vysoko postavený úředník zachycený mimo jiné při konzumaci drog. Prověrku Forejt podle poslance Martina Lanka (Úsvit) dostal před „několika měsíci“. Její získání trvá od šesti do osmnácti měsíců. Řízením protokolárního odboru mezitím prezidentův kancléř pověřil Miroslava Sklenáře.

Údajný drogový dealer, který kompromitující video natočil, uvedl, že se s Forejtem zná od začátku letošního roku. Tou dobou už blízký spolupracovník prezidenta prověrku buď měl, nebo – v horším případě – o její zisk usiloval a jeho neřest nepochopitelně ušla pozornosti. Získal ji před „několika měsíci“, jak řekl poslanec Martin Lank (Úsvit) ze sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Jindřich Forej - prověrka na stupeň „tajné“

Podle Lanka měl Jindřich Forejt projít prověrkou ve stupni utajení „tajné“. Řekl to pro server Echo24. Lhůty pro zisk jednotlivých typů prověrek jsou dle NBÚ různé. „Tento typ prověrky může trvat od šesti do osmnácti měsíců,“ uvedl pro INFO.CZ Radek Holý, mluvčí NBÚ. Teoreticky tedy mohlo být s Forejtem vedeno řízení až rok a půl.

I kdyby ale Forejt navázal kontakty s drogovým podsvětím až po udělení prověrky, nemělo to Národnímu bezpečnostnímu úřadu uniknout. Držitele ověření hlídá průběžně – podmínky totiž musejí splňovat po celou dobu.

Případem už se zabývá sněmovní komise pro kontrolu NBÚ. Forejtova prověrka zatím zůstává platná a teoreticky to tak může být ještě roky, i když je to nepravděpodobné. „Pokud se jedná čistě o můj soukromý názor, tak si dovedu obtížně představit, že člověk, na kterého existují takové materiály, by tu prověrku měl mít,“ řekl Lank.

Bezpečnostní prověrky a post velvyslance v ohrožení

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák k bezpečnostním prověrkám pro INFO.CZ řekl, že považuje za fatální selhání, pokud někdo s problémem, kterému čelí Forejt, vykonává roky podobně exponovanou funkci.

„Fatální selhání.“ Bývalý šéf civilní rozvědky hodnotí Forejtovu kauzu

Prezident Miloš Zeman nehledě na celou aféru věří, že se Forejt stále může stát velvyslancem ve Vatikánu. Právě případné odebrání bezpečnostní prověrky je pro tento scénář zásadní překážkou – bez ní se nikdo na diplomatický post nedostane. Nyní se čeká, zda Forejtovi NBÚ prověrku ponechá. 

Státní zastupitelství se okolnostmi vzniku kompromitujícího videa a jeho nabídkou tuzemským médiím za peníze momentálně nezabývá. Obdobná je situace u policie, žádné trestní oznámení jí nepřišlo, potvrdil mluvčí Tomáš Hulan.

SDÍLET
sinfin.digital