Sociální demokraté si vyříkali, jak zlé je vládnout s Babišem, a za předsedu znovu zvolili Hamáčka. Ten odmítl politiku pro „twitter a redakci Respektu”

Předsedou ČSSD zůstává ministr vnitra Jan Hamáček. Svůj hlas mu během on-line sjezdu dalo 140 delegátů. Jeho vyzyvatele Tomáše Petříčka volilo 95 delegátů, Kateřina Valachová obdržela 23 hlasů. Hamáček tak před delegáty obhájil vstup strany do vlády Andreje Babiše, současně mu dali možnost, aby svou misi ve vládě hájil také v podzimních sněmovních volbách.

Hamáček v kandidátském projevu zdůraznil, že sociální demokracie je jedinou současnou levicovou stranou v Česku. A varoval před jejím posunem do středu. „ČSSD nemá být oranžová TOP 09 nebo Piráti.“ Spolustraníky upozornil, že se jejich voliči většinově nevyskytují na sociálních sítích, podle něj by se strana neměla nechat ovlivňovat těmi, kteří ji beztak nikdy nevolili a volit nebudou. Narážel tím zjevně na popularitu Tomáše Petříčka mezi liberálně ukotvenými pražskými (nejen) novináři. „Ti nás nikdy nevolí, jen nám posílají knížecí rady,“ zdůraznil Hamáček.

Delegátům také slíbil, že stranu dovede na podzim do sněmovny. Logicky se ve svém projevu zaměřil také na účinkování sociálních demokratů ve vládě. Spolustraníkům také slíbil, že pokud bude zvolen předsedou, neprodá Lidový dům a o případném vstupu do příští koalice nechá rozhodnout v elektronickém hlasování všechny členy. „Prosadili jsme mnohem víc, než odpovídá síle čtrnácti poslanců.“ ČSSD podle něj ve vládním kabinetu Andreje Babiše doplácí na svého koaličního partnera, který vládnutí nezvládá. Sociální demokracie podle Hamáčka na rozdíl od hnutí ANO nemusí na své ministry vypisovat inzeráty.

ČSSD nemá být oranžovou TOP 09 nebo Piráty, vyměnit svou minulost, program a voliče za potlesk na twitteru nebo v redakci Respektu.

Jan Hamáček

Jednoznačné volbě předcházela velká debata, jejíž těžiště bylo logicky právě v angažmá sociálních demokratů ve vládě. A o slovo se hlásili především jeho kritici. „Kdo má rád Babiše, volí hnutí ANO, a kdo ho nemá rád, nemá důvod volit nás, protože ho držíme u moci,“ řekl například senátor a starosta Bohumína Petr Vícha. Ostře kritický byl pardubický hejtman Martin Netolický a vstup do vlády kritizoval například také bývalý senátor Jiří Dienstbier, Hamáčkův protikandidát Tomáš Petříček anebo starosta městské části Brno-Lišeň Břetislav Štefan, který původně ohlásil kandidaturu na předsedu. Nakonec se jí vzdal právě ve prospěch Petříčka.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Je Petříčkova vládní pozice po neúspěšné kandidatuře ohrožena?
  • A jakou strategii chce prosazovat Hamáčkův poradce?
sinfin.digital