Hrdinu válečného odboje komunistický režim perzekvoval. Teď se jako jeden z mála letců dočkal pomníku

Generálporučík František Fajtl bojoval během 2. světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu. Slavnostní odhalení pomníku věnovanému tomuto legendárnímu stíhacímu pilotovi, účastníkovi slavných bitev o Británii i o Francii a nositeli nejvyššího státního vyznamenání proběhlo za účasti jeho manželky Hany Fajtlové a dalších členů rodiny, zástupců městské části Praha 6, armády a široké veřejnosti.

„Pokud se na nás teď z nebe dívá, a já věřím, že ano, tento pohled mu jistě připomíná stín, který jeho stíhačka vrhala na zem při úspěšných stíhacích misích v barvách RAF, které významně přispěly k osvobození Evropy,“ prohlásil k odhalení pomníku starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Po válce vystudoval Fajtl Vysokou školu válečnou a stal se předsedou Svazu letců. Zvrat však přišel, podobně jako u mnohých dalších válečných veteránů, o pouhé tři roky později, s komunistickým převratem. V roce 1948 byl Fajtl jakožto „politicky nespolehlivý“ propuštěn z armády, zatčen, a rok a půl vězněn v mírovském táboře nucených prací. Po propuštění pracoval jako účetní stavebního podniku v Lounech. V roce 1964 byl částečně rehabilitován, plné rehabilitace se ale dočkal až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála.

Na Petřín jedině po svých. Lanovka se na dva týdny zastavila

Část svého života prožil letecký hrdina v pražských Vokovicích. Radnice Prahy 6 zde loni vyhlásila veřejnou soutěž, jejímž výsledkem mělo být umělecké dílo, které by připomínalo jeho památku. Vítězným návrhem se stala podoba pomníku autorů Aleše Vyjídáka a Zdeňka Ruffera silueta letadla Spitfire o celkovém rozpětí patnáct a délce dvanáct metrů. Ta je od okolního trávníku oddělená nerezovým páskem, přičemž konec křídla z nerezu s gravírovaným textem zasahuje i na chodník s Fajtlovým jménem.

František Fajtl obdržel v roce 2004 Řád Bílého lva 3. třídy. V roce 2002 byl prohlášen Čestným občanem Prahy 6.

 

SDÍLET
sinfin.digital