Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

09. 10. 2017 • 13:20

Dveře do pracovny amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstanou pro českou hlavu státu Miloše Zemana až do konce mandátu zavřené. Důvodem je opakovaně diskutované napojení jeho nejbližšího okolí na Moskvu a prezidenta Vladimira Putina. Jmenovitě jde o Zemanova poradce Martina Nejedlého. Uvedl to týdeník Respekt, podle kterého postoj americké administrativy nezměnily ani přímluvy kongresmanů.

Na návštěvu Bílého domu a setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem může Miloš Zeman zapomenout. Do Oválné pracovny se nepodívá, a to i přesto, že se za něj přimlouvali vlivní američtí politici. „Iniciativy se chopil mimo jiné předseda zmíněné skupiny, člen Sněmovny reprezentantů za Texas, republikán Joe Barton, a tři kongresmani poté zformulovali dopis, který letos o prázdninách odešel do Bílého domu,“ píše v aktuálním vydání týdeník Respekt. Dodává, že kongresmani dosud nedostali odpověď.

Zemanovi nepomohly ani další aktivity vedené velvyslancem a bývalým Zemanovým zahraničněpolitickým poradcem Hynkem Kmoníčkem. Ten v rozhovoru pro INFO.CZ v polovině dubna hovořil o tom, že by se mělo jednat o pracovní návštěvu v omezeném formátu. Původně měla proběhnout na konci dubna.

Jak uvádí Respekt, důvodem, proč se Zeman s Trumpem nesejde, jsou vazby lidí z jeho nejbližšího okolí na Rusko a celkový obraz českého prezidenta jako protizápadního spojence Vladimira Putina. „Problém představuje především jeho okolí. Jako rizikový článek vyhodnotila americká administrativa Zemanova poradce Martina Nejedlého,“ cituje Respekt zdroj z amerických bezpečnostních složek.

O co konkrétně jde, ale není podle týdeníku jasné. V této souvislosti zmiňuje desetiletý pobyt Nejedlého v Rusku, který je ovšem zahalen tajemstvím. Známé jsou vazby Nejedlého s lidmi z okolí Putina – například na někdejšího šéfa Ruských železnic Vladimira Jakunina, který figuruje na sankčním seznamu USA.

Další překážkou, která podle Respektu pravděpodobně stojí za Zemanovou neuskutečněnou návštěvou USA, jsou česko-americké vztahy, kterým momentálně chybí společné nosné téma.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.