Hrozí nám největší katastrofa moderních dějin. Teď je nejhorší možná chvíle pro výměnu vlády, míní Kopeček

Podle politologa Lubomíra Kopečka se vláda Andreje Babiše nachází ve fázi klinické smrti. Přesto si nemyslí, že by v danou chvíli byl optimálním řešením její konec. Podle něj jsme se dostali do fáze, která zavání největší katastrofou země v jejích moderních dějinách. „V takovou chvíli měnit vládu, byť je špatná, byť nefunguje, je problém. Je pět minut po dvanácté,“ uvažuje v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ Kopeček.

Premiér Andrej Babiš v neděli v Partii na Primě řekl, že je krizový manažer a že s rostoucím tlakem roste jeho výkon. Podle některých svědků to ale spíše vypadá přesně obráceně. Předseda odborů se musel jít v reakci na vyjednávací metody premiéra minulý týden „vydýchat“, podobně jednání s premiérem glosoval také Jan Hamáček…

V posledních měsících se jasně ukazuje, že komunikačně i manažersky situaci Andrej Babiš nezvládá. Máme premiéra, který není schopný vládě vtisknout jednotnou komunikační strategii. Výsledkem je dlouhodobý zmatek. Máme premiéra, který sice tvrdí, že chce stát řídit jako firmu, přitom se utápí v mikromanagementu a klíčové věci nezvládá.

Ilustrovat to lze na tom, jak se staví k vakcinaci. Nejdřív chtěl být tím, kdo ji řídí, pak od toho dal ruce pryč, pak se zase vyjádřil jinak. Vyznat se v tom moc nedá. Ještě zmateněji to vypadá, když se člověk podívá například na vládní postup ohledně škol. Na začátku minulého týdne vláda chtěla školy otevírat, nakoupila za tímto účelem expresně skoro za čtvrt miliardy korun antigenní testy, u kterých je po rakouské zkušenosti se stejným výrobcem sporné, jestli jsou spolehlivé. Po pár dnech se pak nejenom ukáže, že se školy nebudou otevírat, ale zavřou se i mateřské školy a první dva ročníky základních škol, které byly předtím otevřené.

Vláda Andreje Babiše se z hlediska svého vnitřního fungování dostala na samou hranici toho, kdy by ještě měla zůstat v úřadu. A to nejenom proto, že má v tuto chvíli malou důvěru veřejnosti, což je samozřejmě problém pro prosazování omezujících opatření. Vnitřně zjevně vláda nefunguje jako jeden celek, jako tým. To, co se děje uvnitř vlády, a to se k nám patrně dostává jen část informací, naznačuje obrovský nesoulad mezi vládními stranami i mnohými členy vlády.  

Jinými slovy mi říkáte, že jsme se politicky vzato ocitli v situaci, kdy by vláda měla podat demisi?

V tuto chvíli bych to nedělal. Nacházíme se na začátku lockdownu, minimálně tři týdny tady bude něco, co s ohledem na opatření, která platí od pondělí, bude o dost náročnější než předcházející měsíce. A začít v tuto chvíli, ve fakticky uzavřené a ochromené České republice, řešit výměnu vlády, by bylo velmi nešťastné. Ještě tak před čtrnácti či deseti dny, tedy předtím, než jsme se dostali do tohoto stavu, bych na vaši otázku odpověděl ano.

Dávalo by to smysl, vláda byla skutečně zralá na podání demise, nebo na vyslovení nedůvěry. Nicméně opakuji, v tuto chvíli, s ohledem na to, co se nyní děje, bych to nedělal. Efektem by byla natolik velká chaotizace, že to zkrátka není rozumné řešení. Pokud by nyní vláda podala demisi, musela by stejně nějakou dobu zůstat v úřadu. Mít vládu v demisi, znamená mít vládu s ještě menší autoritou, než má teď, a hlavně se slabým mandátem ohledně vynucování jakýchkoliv opatření. Navíc, než by se ministři nové vlády rozkoukali, také by to chvíli trvalo. Toto je zkrátka nejhorší možná chvíle pro konec vlády.

Je několik měsíců před volbami a tato vláda se nachází ve stavu klinické smrti, když si vypomůžu lékařskou terminologií.

sinfin.digital