Kdo nově povede Českou poštu? Známe kandidáty, největší šance má překvapivé jméno

Výběrové řízení na post generálního ředitele České pošty se blíží k rozuzlení. Jasno o tom, který ze sedmi kandidátů bude jednu z největších firem Česka v následujících letech řídit, by mělo padnout ještě před Vánocemi a podle informací INFO.CZ má momentálně největší šance na vítězství překvapivé jméno. Tedy pokud nedojde na opatrně diskutovaný scénář, který by úplně přepsal podobu hry.

Výběrové řízení na ředitele České pošty je strategické rozhodnutí, které zásadně ovlivní směřování čtvrté největší firmy v zemi. Česká pošta, zaměstnavatel více než 25 tisíc lidí, v covidových letech nastoupila na cestu velké transformace – a to, zda ji dokáže úspěšně dokončit, rozhodne o její budoucnosti a konkurenceschopnosti. Nový ředitel na to z logiky věci bude mít zásadní vliv.

Ministerstvo vnitra, pod něž Česká pošta formálně spadá, hledá nového šéfa od léta, kdy se „provalila“ náhodná schůzka tehdejšího ředitele Romana Knapa a lobbisty Michala Redla. Knap se v reakci domluvil se zřizovatelem na svém odchodu ke konci září, respektive později ke konci letošního roku. Výběrového řízení na nového ředitele se ale Knap přesto účastní.

Celý seznam uchazečů o funkci ředitele podniku, který je mimo jiné známý svými „zlatými padáky“, se INFO.CZ podařilo získat – a jednotlivá jména jsou podrobně popsaná ve druhé části tohoto článku. Kromě Knapa, jehož účast je veřejně známá a jehož vizí byla proměna České pošty na ekonomicky fungující firmu, se výběrového řízení účastní například člen dozorčí rady jedné velké logistické společnosti, který však byl dříve spojovaný s kartelovými dohodami, anebo „veterán“, který pomáhal řídit Slovenskou poštu. 

Největší šanci na vítězství má podle našich informací od insiderů blízkých výběrové komisi v podstatě překvapivé jméno. Na druhou stranu, ve hře je stále i jeden scénář, který by součanou situaci – a otázku budoucnosti České pošty – řádně zdramatizoval.

sinfin.digital