Krásná Lípa: Jednou za rok si něco řekneme u lavičky Václava Havla. Jinak musíme pracovat v realitě

Jak se žije lidem v malých obcích? Jak to tam je s dostupností služeb, bydlení a práce? A co politika? Udělají si na ni místní alespoň někdy čas? Zajímá je vůbec, anebo si život organizují, aniž by se nějak spoléhali na stát? Odpovědi hledám přímo v regionech a přináším ve třetím textu seriálu INFO.CZ. Po jižní Moravě a Pardubickém kraji následuje Šluknovský výběžek.

„Někteří rodiče si prostě řeknou, a promiňte, že to říkám takto narovinu, že nechtějí mít svého syna vedle kluka, který smrdí, nebo který má vši, to je realita, anebo vedle kluka, který neumí používat toaletu, to je taky realita, naděláno vedle záchodu, protože ty děti doma nemají třeba splachovací záchod. Říkám to politicky nekorektně, ale je potřeba to jasně a srozumitelně popsat. Ten rodič prostě usoudí, že své dítě v takovém prostředí nenechá. A dá ho jinam. Pokud sám dojíždí za prací, prostě ho ráno vezme sebou.“

Česká jízda

Politický reportér INFO.CZ Vratislav Dostál a jeho letní roadtrip po českých vesnicích a malých městech. Jak se lidem mimo centrum skutečně žije? Co jim chybí a co je těší? A zajímá je vůbec velká politika?

Tak zní jeden z mnoha konkrétních a praktických problémů, kterému čelí lidé žijící v Krásné Lípě. Autorem výroku je místní starosta Jan Kolář. Po jihomoravských Němčičkách a východočeském Přívratu jde o třetí místo, do kterého jsem se vypravil v rámci svého letního a podzimního turné po českém a moravském venkově. A pokud byly první dvě obce v řadě ohledů příkladné, v Krásné Lípě je mnohé jinak. Příčin to má několik, tou hlavní nejspíš je, že jde o městečko, na jehož osudu se výrazně podepsaly dějiny 20. století ve střední Evropě. Původně šlo totiž takřka výhradně o německé město.

Krásná Lípa je součástí Šluknovského výběžku, leží v severovýchodní části okresu Děčín, na horním toku říčky Křinice, a také na pomezí Národního parku České Švýcarsko a Lužických hor. Je to vlastně několik osad (Dlouhý Důl, Hely, Kamenná Horka, Krásná Lípa, Krásný Buk, Kyjov, Sněžná, Vlčí Hora, Zahrady), což mimo jiné znamená, že je to na svůj počet obyvatel mimořádně rozlehlé městečko. Pěšky ho prakticky není možné na jeden zátah projít. Osobně jsem si prošel centrum, starosta mě pak vzal na obhlídku některých odlehlejších částí autem. Všechno jsem ale i tak ani zdaleka neviděl.

sinfin.digital