Lze dělat politiku, nebo vydělávat peníze. Není ale rozumné chtít to kombinovat, komentuje brněnskou bytovou kauzu Nantl

S náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje Jiřím Nantlem z ODS jsme hovořili o dopadech brněnské korupční kauzy na reputaci druhého největšího města v zemi. „Brněnská ODS v čele s Markétou Vaňkovou šla do těchto voleb s opravdu strategickou agendou další proměny Brna, jeho energetické transformace. K těmto věcem je tady přirozené podhoubí. Je naprosto klíčové, aby to nepřehlušila diskuse o tom, zda někdo nezašmelil byt,“ říká Nantl.

Minulý týden jste na Twitter napsal toto: „Jako občan Brna si myslím, že krize zdejší městské politiky je tak hluboká, že všechny strany v zastupitelstvu by měly přijít s nějakou dohodou na systémových opatřeních ve správě města a jeho majetku, které město posunou dál.“ Co jste tím přesně myslel?

Musím předeslat, že o konkrétních kauzách a jejich pozadí nic nevím. Nechci o tom v konkrétní rovině pronášet žádné soudy a je úplně klidně možné, že i všichni ti, kdo jsou dnes obviněni nebo podezíráni, budou soudem osvobozeni. Jde spíš o to, jak to působí navenek, a v tom si myslím, že je čas podívat se hlouběji na nastavení systémových pravidel, jak lépe předcházet tomu, aby taková podezření v tomto rozsahu vůbec vznikala.

Konkrétní selhání je vždy individuální, ale občané asi budou čekat nějakou reakci v preventivní a systémové rovině. Dokonce bych řekl, že tím, že nyní už se to týká jednotlivců spojovaných s různými politickými stranami, jsou podmínky pro systémovou reakci snadnější. Vnímám, a to pozitivně, že do jisté míry už s tím nově zvolené vedení města Brna začalo oznámením ohledně omezení či zastavení privatizací městských bytů.

Ten problém se zjevně vrací, objevuje se v rozličných variacích. Jak by ta systémová opatření měla vypadat?

Vrací. Už v krajských volbách v roce 2020 jsme v kampani pořád dostávali nějaké narážky a dotazy na městské byty a neskutečně mi to lezlo na nervy, protože kraj žádný bytový fond nemá, já sám jsem nikdy v městské samosprávě nepůsobil, a dokonce jsem ani nikdy nebydlel v obecním bytě, přesto to proti nám naši političtí protivníci hráli jako téma. Pokud se nyní konečně něco vyšetří, bude to jen dobře.

Opatření by za mě hlavně měla být systémová. Myslím, že dnešní společnost očekává, že politici nastavují pravidla a podle těch pak celkem nestranně běží administrace jednotlivých žádostí. Musím říct, že mechanismus, používaný jednou z brněnských městských částí, že komise složená z politiků hlasuje o přidělení konkrétních bytů konkrétním lidem, mi přijde trochu sebevražedný, i kdybyste měli ty nejlepší úmysly.

Mimochodem věřím, že u nastavení toho systému pravděpodobně ty nejlepší úmysly klidně mohly být, kolegové působící na komunální úrovni mají velmi často snahu zabývat se věcmi z lidské stránky a udělat to subjektivně co nejlíp.

Ale vždy se objeví skupina, která v pravidlech najde skulinu... Zajímá mě jiná věc: může správné nastavení pravidel prosadit široká koalice složená takřka ze všech politických stran, které uspěly ve volbách?

V tomto asi má taková koalice lepší předpoklady než nějaká užší, respektive dohodnuté věci mohou být trvanlivější napříč volebními obdobími. Mimochodem, dopustím se něčeho, co aktivní politici moc nemají dělat, a to je komentování politického dění. Tady ale musím říct, že jsem naprosto užasl nad tím, že brněnští piráti odstoupili od koalice, místo aby uchopili to, že teď doslova nastal čas na jejich témata. Čekal bych, že v takové konstelaci vznesou požadavek na nějaké odpovídající gesce, na reformy města a podobně.

sinfin.digital