Naše vize ideálního státu? „Nechceme socialistický model, ani firemní direktivní režim,“ říká Gazdík pro INFO.CZ

25. 03. 2017 • 11:00

V sobotu se uskuteční sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Všeobecně se očekává, že proběhne navzdory v mnoha ohledech problematickému a hlavně riskantnímu předvolebnímu spojenectví s lidovci, v poklidné atmosféře. Post předsedy obhajuje Petr Gazdík, podobně jako Bohuslav Sobotka na nedávném sjezdu sociálních demokratů nemá protikandidáta. Sněm se koná půl roku po krajských a senátních volbách, ve kterých STAN posílil. Nyní se bude rozhodovat o tom, zda se Starostům podaří – poprvé bez TOP 09, avšak s lidovci – uhnízdit také v celostátní politice. „Voliče požádáme o silný mandát – patnáct až dvacet procent,“ říká k tomu Gazdík v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

V jaké kondici se podle vás hnutí Starostové a nezávislí aktuálně nachází?

STAN je podle mě po podzimních krajských volbách ve velmi dobré kondici. Uspěli jsme, zisk bezmála deseti procent odevzdaných hlasů považuji za velký úspěch. Zároveň jsme si otestovali svoji sílu a také zjistili, kde máme slabá místa. To je vždycky dobré.

Je půl roku do voleb, jaké si dáváte šance? Kde spatřujete hranici úspěchu a neúspěchu?

Voliče požádáme o silný mandát – patnáct až dvacet procent. A bude jen na nich, zda získáme jejich důvěru a zda je osloví naše nabídka prostřednictvím volebního programu.

Aliance s KDU-ČSL je už de facto realitou. Existuje ještě něco, co by mohlo zabránit vzniku předvolební koalice?

Stát se může cokoliv. Osobně ale tomuto projektu věřím.

Jaké budou předvolební priority spojenectví? S čím chcete voliče oslovit?

Nabídneme voličům naši představu státu: nechceme socialistický model, kde každý má na vše samozřejmý nárok, nechceme ani firemní direktivní režim – ve firmě se nehlasuje. Chceme silný stát tam, kde je nezastupitelný, tedy především v oblasti bezpečí nebo vymahatelnosti práva. Chceme silné samosprávy tam, kde rozhodují lépe a s větší znalostí věci, než centrální správa.

V jaké fázi je vyjednávání o kandidátkách? Máte už představu o tom, jak si jednotlivá místa v krajích rozdělíte?

Máme jasné parametry, podle kterých v osmi krajích bude mít lídra KDU-ČSL, v šesti krajích STAN. Dvojky budou vždy z druhé strany. A máme poměr dalších míst na kandidátkách. Teď přijde citlivá otázka konkrétních lidí v krajích. Bude třeba trpělivého vyjednávání.

Počítáte s kandidaturou nezávislých osobností, anebo si vystačíte se straníky?

V rámci poměru STAN budou i zástupci SNK-ED nebo regionálních partnerů. A tam často nejde o stranickou příslušnost. Chceme lidsky i profesně kvalitní kandidáty.

Blíží se také prezidentská volba. Počítáte s tím, že i před ní budete postupovat společně? Máte už představu o kandidátovi/kandidátce?

Myslím, že se shodneme na tom, že v určité fázi společně podpoříme konkrétního kandidáta. Ta podpora bude vyjadřovat naše společné přesvědčení, jak by hlava státu měla svůj úřad vykonávat. Ale je to přímá volba a podpora politických stran je opravdu spíše symbolem, přimknutím se k nějakým hodnotám. Rozhodnou voliči.

Koho považujete - pokud jde o sněmovní volby a vznik nové vlády - za přirozené spojence a s kým si naopak spolupráci na vládní úrovni představit neumíte?

Už jsme jasně řekli, že komunisté ani extrémisté nepřicházejí v úvahu. A v určitou chvíli také jasně řekneme voličům své představy. Nečekejte ale jednoznačné – s tím nepůjdeme, s tím také ne. Vypadá to jako klišé, ale karty rozdají volební výsledky. A není ani špatné být opoziční frakcí, pokud jste dostatečně silní, abyste svým počtem hlasů mohli vývoj ovlivnit.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.