Nejen Míša. Policie teď hledá více než 200 dětí. Ročně jsou jich tisíce

Zdaleka to není jen ústecká Michaela Patricia Muzikářová, která zmizela beze stopy zkraje roku 2017. Čeští policisté hledají v současnosti více než dvě stě dětí, každoročně jsou takových případů tisíce. Některá zmizení se asi už nikdy nepodaří objasnit.

Zlom v pátrání po ztracené Míše? Expřítel matky po sobě zanechal dva dopisy

Pokud je holčička stále naživu, bylo by jí 10. července sedm let. Možná jen díky počítačovému programu by se na základě rysů rodičů mohlo podařit dát dohromady portrét, jak by dnes mohla vypadat. I tak by ale šlo o pouhé dohady, v podstatě tak může jít o kteroukoliv dívku mladšího školního věku, kterou potkáte na ulici.

Podobný je případ Jana Nejedlého, který se ztratil 17. ledna 1998, kdy se nudil sám doma v Podolí a vyrazil za kamarádem. Od chvíle, kdy tehdy desetiletý chlapec své rodině navždy zmizel z očí, uplynulo už devatenáct let. Podle fotografie rozesmátého školáka by dnes třicátníka nepoznal nikdo. Jeho rodiče, kteří se mezitím rozvedli, se přesto do současnosti nevzdali naděje.

Albertu došly hry, které sliboval za nákupy. Zákazníci zuří, s body se mezitím rozjel obchod na Aukru

Osoby v policejní evidenci se dělí na pohřešované a hledané, rozdíl vysvětlila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. „Pohřešovaná osoba je osobou, k níž bylo učiněno oznámení o pohřešování, není známo místo jejího pobytu a není podezřelou a lze se důvodně domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví. Hledané osoby jsou pak ty ostatní osoby, které z nějakého důvodu žádají orgány činné v trestním řízení jejich vypátrání,“ uvedla pro INFO.cz.

Při pátrání po hledaných a pohřešovaných dětech je podle slov policejní mluvčí velice důležitá spolupráce s veřejností. Na tu se vyšetřovatelé obracejí právě prostřednictvím databáze na stránkách policie, ale také prostřednictvím médií. „Je to pro nás nejefektivnější způsob, jak získat co nejvíce informací k danému případu,“ vyzdvihla spolupráci s lidmi. 

SDÍLET
sinfin.digital