Nenapadlo by mě, že můžeme být na olympiádě. Kellnerovi a Vítkovi pomáhají propagaci, říká šéfka jezdecké federace

Ještě před deseti lety si nedokázala představit, že by se český parkurový tým kvalifikoval na olympijské hry. „Tehdy mi to přišlo absolutně neprosaditelné,“ říká předsedkyně České jezdecké federace Olga Plachá v rozhovoru pro INFO.CZ. Nakonec se ale zdánlivě nemožné podařilo. Na olympijských hrách v Tokiu, které byly kvůli koronavirové pandemii posunuty na příští rok, by měli startovat i čeští jezdci.  

Čeští reprezentanti se probojovali na olympijské hry. V tomhle sportu už jste zažila skutečně hodně, doufala jste, že se tohle někdy stane?

Že se nám kvalifikuje na olympiádu tým, jsem začala tušit před pěti lety, ještě před olympijskými hrami v Riu. Najednou jsme měli super tým a koně. Ty dvojice byly úžasné. Kdybyste se mě ale zeptal, jak jsem se na to dívala před deseti nebo patnácti lety, tak tehdy mi to přišlo absolutně neprosaditelné.

Jde o sport, u kterého je velký výkon se na olympiádu jen dostat. Je to hodně výběrová záležitost, ale v Česku máme poměrně širokou základnu. Pamatuji si z dětství na mělnický klub Podkova, kam chodila řada mých spolužáků...

Mělnická Podkova je velmi významný jezdecký klub. Naše jezdkyně Zuzana Zelinková, která se kvalifikovala na olympiádu, pochází z jeho líhně. Před mnoha lety jsem se ke koním také dostala přes jezdecký klub, který byl u nás na vesnici. Když se uspořádá významná akce a přijedou k nám špičkoví jezdci, tak to přispívá k popularizaci, ale podhoubí je důležité. Máme více než 18.000 členů, z toho 6000 dětí. Mezi děvčaty do 14 let patříme k nejpopulárnějším sportům. Jezdecké kroužky naštěstí pořád existují, kluby fungují. Špičkový sport je jen třešnička na dortu. V rámci České jezdecké federace máme registrováno 1500 klubů.

Co je předpokladem pro to, aby děti mohly uspět i na vyšší úrovni? Potřebujete koně, který není rozhodně levný, na druhou stranu i v české reprezentaci jsou jezdci, kteří to zázemí neměli.

Abyste jezdil, nemusíte mít koně. Pokud chcete sportovat na nižší úrovni, existuje třeba sdílení koní v rámci klubu. Pro děti fungují pony školy a podobně. Potřebujete výbavu, ale i tu vám v klubu často půjčí. Když už se dostanete na určitou úroveň a vidíte, že by vaše dítě mohlo soutěžit, spousta rodičů si pronajímá koně, což třeba dělá zrovna zmiňovaný mělnický areál. 

Pro řadu rodičů-laiků je samozřejmě vzdálená hlavně péče o zvíře. Když jezdil můj syn, tak já jsem z toho prostředí a pomohla jsem mu. Je ale dobře, že máme kluby, které se vám o dítě postarají komplexně. Pokud jde o špičkový sport, tam musíte mít nadšence, majitele koní a podporovatele jednotlivých jezdců. Většina z nás jsou nadšenci.

Rozdělení technologických gigantů je blíž než kdy dřív

sinfin.digital