Novotný nakousl téma, o kterém se ostatní bojí mluvit. Starostům budou chybět peníze z hazardu

08. 09. 2020 • 19:33
Excentrický řeporyjský starosta Pavel Novotný v nejnovějším dílu podcastu Insider nakousl téma, které trápí řadu starostů, ale o kterém se vesměs nemluví. Městské zastupitelstvo ve čtvrtek bude hlasovat o zákazu hazardu prakticky na celém území hlavního města. V některých městských částech mají zůstat jen kasina s takzvanou živou hrou, automaty mají z Prahy zmizet úplně.

Návrh před časem předložila radní za STAN Hana Marvanová, která je podle Novotného „zlobovaná“. Za lobbingem v neprospěch heren podle něj mají stát loterijní společnosti jako Sazka či provozovatelé on-line heren, k nimž není třeba osobní návštěvy. Novotného Řeporyje zákazem hazardu takto přijdou o zhruba 300.000 korun ročně.

„Ty prachy z těch beden (hracích automatů) jsou pro mě jako pro starostu tak důležitý. Letos mi přišlo necelých 300.000 korun z beden. Když byl koronavir, tak jsem nevypsal dotace a rozdělil to napřímo. Neměl jsem lepší rok, uspokojil jsem úplně všechny. Těch 300.000 korun jsem nasměroval přesně tam, kam mají být nasměrovaný. Peníze z beden dál!“ řekl řeporyjský starosta. „To, že tu Hanu Marvanovou do té zbytečné vyhlášky někdo normálně koučuje, to je evidentní. Podle mě tomu sama nerozumí,“ dodal.

Marvanová podobná vyjádření odmítá s tím, že hazard způsobuje mnohem víc neštěstí, než kolik mohou vyjádřit peníze. „Hazard spojený s provozováním automatů s sebou nese mnoho negativních dopadů, mnoho sociopatologických jevů: zadluženost, exekuce, neštěstí mnoha rodin,“ uvedla. Hazard je v současnosti velmi tvrdě regulován a v Praze vyhláška od roku 2007 stanovuje, kde herny mohou být a kde nikoliv. Jejich počet navíc v uplynulých letech značně klesl.

Úplný zákaz takzvaných technických her na území celého města znamená, že městská pokladna přijde na daních o stovky milionů korun. Jen loni to bylo téměř 700 milionů, které směřují především na sport a mládež. Kritikou přitom nehýří zdaleka jen Novotný. Po odchodu hnutí Praha Sobě z radnice Prahy 1 tamní koalice začala zákaz tvrdě kritizovat.

„Samozřejmě to zní báječně, já bych si přál, aby nebyly automaty. Ale je to úplně stejné, jako kdybychom řekli, že zakážeme tvrdý alkohol. Stejně nám ho lidé budou doma pít, prostě ho nevymýtíme,“ řekl Deníku starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), což je mimochodem stranický kolega Marvanové. Magistrát se brání jeho kritice tím, že k výpadku příjmů dojde v plné míře až v roce 2024, kdy všechna kasina budou muset skončit, a současná koalice jej chce nahradit z městské pokladny.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) už před časem upozorňoval, že městské části nejsou schopné výpadek sami vynahradit a ve výsledku o peníze přijdou mladí sportovci. „Zajímá nás, jak bude řešen výpadek příjmů, pokud dojde k větší regulaci heren,“ řekl deníku E15.

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Včera • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek