ČSSD ve vládě pomohla tomu, že jsme zůstali parlamentní demokracií, říká Hamáčkův rádce a vzkazuje: chce to radikální sociálnědemokratický program

Politolog Pavel Šaradín začal po volbách v roce 2017 spolupracovat s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem jako jeho poradce. Tímto momentem se v podstatě přestal vyjadřovat do médií. My s ním teď přinášíme obsáhlý rozhovor. V čem možnost pozorovat politiku z bezprostřední blízkosti změnila to, jak ji hodnotí? A jak si podle něj ČSSD několik dnů před sjezdem a půl roku před zásadními sněmovními volbami stojí?

Profesí jste politolog. S čím jste přijímal nabídku stát se poradcem předsedy ČSSD Jana Hamáčka?

Pokud čtete odbornou literaturu, děláte výzkumy, zkrátka hlouběji analyzujete, co se ve společnosti děje, pak vše vyústí v jeden základní požadavek. Je jím odstraňování či snižování sociálních, ekonomických, ale i politických nerovností. Čím jsou nerovnosti nižší, tím by měla být společnost stabilnější. Pro mě byla sociální demokracie vždy stranou, která má k odstraňování těchto nerovností nejblíž. Vlastně tu ani žádná jiná není. 

Když si člověk přečte například Tonyho Judta, velice dobře si uvědomí poslání sociálnědemokratického hnutí. Na začátku jsem měl nějakou představu, ale nevycházela určitě z toho, že pokud se budeme řídit odbornými znalostmi, vše se automaticky zlepší. Neznal jsem spoustu proměnných, které bylo třeba do nějaké strategie zahrnout.

Jste v bezprostřední blízkosti rozhodování. Je něco, v čem vás politický provoz překvapil, případně změnil váš pohled na politiku?

Můj pohled na politiku tato zkušenost změnila podstatným způsobem. Možná bude někdo čekat, že chci hovořit o marasmu, prohnilosti politiky a podobně. Ale to vůbec ne. Je to prostředí jako každé jiné, byť jde samozřejmě o moc. Spíše se mi nyní lépe odhaduje, co je podstatné a co nikoliv. Pokud vezmu českou politiku jako celek, pak se mi zdá, že převažuje improvizace nad strategickým a koncepčním uvažováním.

Po volbách v roce 2017 Jan Hamáček tvrdil, že ve vládě Andreje Babiše bude ČSSD viditelnější, navíc bude moct prosazovat svůj program. Neměla přece jen - zpětně vzato - zamířit do opozice? 

To si nemyslím, nemáme k tomu žádná data a mohli bychom to zjistit pouze tak, že bychom se vrátili zpět do roku 2018 a postupovali jinak. Podívejte se na ODS. V posledním šetření Kantaru měla necelých deset procent preferencí. O dva procentní body méně než ve volbách 2017. Po osmi letech v opozici…

Vstup hnutí ANO do české politiky přinesl mimo jiné jedno velké negativum. Marketingově vtáhl do centra pozornosti nedůležité a méně podstatné věci, přičemž ty zásadní opomíjel.

sinfin.digital