Pokud Lipovská bude od ČT chtít účty do poslední propisky, má je mít. Jestli někomu není po chuti, jedině dobře, říká Juchelka

Poslanec hnutí ANO a místopředseda volebního výboru Aleš Juchelka v rozhovoru pro INFO.CZ komentuje bouřlivé dění v Radě ČT. Ostře se vymezuje proti všem politikům, kteří varují před ztrátou nezávislosti ČT. Nelíbí se mu usnesení senátorů, nesouhlasí ani s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Naopak hájí radní Hanu Lipovskou a tvrdí, že odvolání dozorčí komise je věcí pouze a jenom Rady ČT. V neposlední řadě odmítá, že by se chystalo odvolání generálního ředitele Petra Dvořáka.

Jak jako místopředseda sněmovního volebního výboru, pod který spadají záležitosti médií, hodnotíte aktuální situaci v Radě České televize?

Myslím, že současná situace v Radě ČT nikoho netěší. Z hlediska volebního výboru ale musím připomenout, že jsme přijali všechny zprávy České televize, včetně té o hospodaření, a doporučili jsme je sněmovně ke schválení. To je pro mě jako politika to hlavní. Takže z našeho pohledu Rada ČT funguje tak, že do Poslanecké sněmovny odevzdává všechno včas a kvalitně zpracované.

Pokud jde o atmosféru v Radě ČT, koukám s otevřenou pusou, co všechno se odehrává kvůli tak malicherné věci, jakou je odvolání a jmenování dozorčí komise.

Faktem je, že výroční zprávy ČT prošly naposledy na výboru zcela hladce. Co se změnilo oproti minulým letům?

Domnívám se, že veškeré nevyřešené otázky, pokud jde o hospodaření – poslanci občas plavali v tom, jaký postoj zaujmout k hospodaření a především k tomu, že se rozpouští onen „fond poplatků“ – tak že se vysvětlily. Bylo tady několik seminářů, v tuto chvíli to tedy téměř všichni akceptují. Jak jsem ale říkal, výroční zprávy byly zatím jen doporučeny volebním výborem, sněmovna je teprve bude schvalovat. Přičemž podle mého názoru platí, že členové výboru tomu rozumí lépe než řadoví poslanci, kteří se mnohdy o média nezajímají.

Aleš Juchelka

Bývalý moderátor, dramaturg a od října 2017 poslanec za hnutí ANO. Působí jako místopředseda sněmovního volebního výboru, do jehož gesce spadají záležitosti veřejnoprávních médií.

Pojďme zpět k Radě ČT. Odvolání její dozorčí komise jste v úvodu označil v podstatě za banalitu...

Z mého pohledu, z pohledu politika, opravdu mohu říct, že je to marginální záležitost. A hlavně je to vnitřní záležitost Rady ČT. Je třeba si uvědomit, že jde o poradní orgán nikoliv managementu televize, ale právě Rady ČT. Dozorčí komise připravuje a doporučuje radě stanoviska a podobně. A pokud k její práci nemá Rada ČT důvěru, je pouze její rozhodnutí, zda tento poradní orgán vymění. Jsem přesvědčený, že každá instituce by si měla svůj poradní orgán vybírat, jak uzná za vhodné. 

Pokud sněmovna demokraticky zvolí Radu ČT, a ta demokraticky odvolá anebo jmenuje svůj poradní orgán, tedy dozorčí komisi, tak si myslím, že do toho politici už nemají co mluvit. Od chvíle, kdy vhodíme lístek do urny pro kteréhokoli kandidáta do Rady ČT, bychom do vnitřního chodu Rady ČT neměli vůbec zasahovat. V tu chvíli by měla mezi politiky a radními vyrůst nepřekročitelná zeď, jinak nemůže být Rada ČT nezávislá.

A podle vás není?

V tuto chvíli není. Někteří politici z řad senátorů i z řad poslanců mají touhu vlézt do té nezávislosti a řekl bych, že to dělají velmi nedůvěryhodným způsobem.

sinfin.digital