Poslanci se přeli o „utahování opasků“, Zeman jim připomněl: „Zdroje nejsou“

Dnešní debata o rozpočtu ve sněmovně se nikterak nelišila od těch v minulých letech. Až na to, že vláda plánuje ještě větší zadlužení, což je také hlavní terč opozice. Podle ní kabinet nemá recept, jenž by české veřejné rozpočty konsolidoval. Do dolní komory dorazil také prezident Miloš Zeman, který vládu Andreje Babiše - tak jako vždy - podpořil. Návrh rozpočtu ve středu večer podle očekávání prošel prvním čtením.

Opozice i komunisté navržený rozpočet kritizují. Nelíbí se jim deficit, ani zbylé parametry, které se budou podle všeho ještě měnit. Vláda navíc neví, jak se vypořádá se zrušením superhrubé mzdy. Avšak zatímco například TOP 09 nebo Piráti chtějí rozpočet vládě vrátit k přepracování, komunisté rovnou avizovali, že ho v prvním čtení podpoří s tím, že budou následně navrhovat změny. Podle Jiřího Dolejše z KSČM nemá vrácení rozpočtu už v prvním čtení smysl. „Buď se opraví, protože bude provizorium, anebo se hned po schválení začne pracovat na jeho zreálnění cestou novely,“ uvedl Dolejš na svém twitterovém účtu.

V rozpravě opět nevystoupil premiér, ba co víc, po projevu Miloše Zemana ze sněmovny zmizel. Na obhajobu návrhu rozpočtu kromě ministryně financí Aleny Schillerové naopak vehementně vystupovali také sociální demokraté. „Měli bychom aspoň respektovat některé základní ekonomické poučky a závěry, které jsou dnes všeobecně brány v potaz. Nikdo je nezpochybňuje kromě pana Kalouska a kromě pana Fialy, který si tady dovolí říci, že my pokračujeme v hostině. To je taková ta typická argumentace deset let zpět – nebudeme utrácet, musíme si utáhnout opasky.“ Tak reagoval na výpady opozice třeba ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Platformě Filipa Horkého hrozí soudy. Vydavatelům vadí, že jim „načerno“ bere obsah

sinfin.digital