Průšvih na přijímačkách. „Chybnou“ odpověď zvolilo přes tisíc žáků, stovkám z nich může pomoct

ČTK, pav

28. 04. 2018 • 19:37

Analýza zjistila, že původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia volilo 1146 žáků. Chyba by teoreticky mohla pomoct 721 žákům, kteří odpověď zvolili. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zíka. Podle něj selhání není systémovým problémem, ale selhal lidský faktor při několikastupňové kontrole. Školy mají od dnešního rána k dispozici opravené výsledky, které mohou zveřejňovat.

Chyba byla odhalena testu z českého jazyka a literatury. Týkala se otázky, kde měli studenti ze čtyř slov najít to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Správně bylo slovo zabručeli a později se zjistilo, že byla správně i další možnost ve slově rozběhla. Kořen tohoto slova obsahuje jen tři písmena, ale čtyři hlásky, jelikož tam je e s háčkem.

Podle Zíky volbu slova rozběhla volilo pouze osm procent žáků, což byla nejméně častá volba. "Nic nenapovídalo tomu, že by se jednalo o nesprávné zadání. Zdá se, že žáci tuto variantu volili spíše náhodně než záměrně, ale nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit," podotkl Zíka. Ani jednou se podle něj nestalo, že by student zaškrtl obě správné možnosti.

Chyba by podle Zíky mohla ovlivnit přijímačky u 721 žáků, kteří dělali zkoušky na 234 školách. Tito žáci měli lepší výsledek v testu, který obsahoval spornou otázku. Zbývající studenti, kterým dodatečně bod přibyl, měli z českého jazyka lepší výsledek v druhém z testů, jenž otázku neobsahoval.

"Mají šanci na změnu hodnocení. Z těchto výsledků se ale nedá dost dobře usoudit, zda-li se u některého žáka po přehodnocení dotkne změna výsledků tak, že by překročil hranici přijetí," uvedl Zíka. Body z písemných testů totiž tvoří 60 procent z celkového hodnocení, zbytek pak tvoří kritéria stanovená ředitelem školy.

Zíka uvedl, že má informace z jednoho velkého pražského gymnázia, které zaznamenalo velký převis uchazečů. Opravené výsledky ale nezměnily celkové pořadí žáků. "Jak to dopadne na jiných školách, je obtížné soudit," dodal Zíka. Důležité podle něj je, jestli školy oznámily výsledky před páteční 17:00, kdy se na chybu přišlo. "Pokud je nevyhlásily, tak se vůbec nic neděje," řekl Zíka.

Podle Zíky chyba nevznikla kvůli systému, ale selhal lidský faktor. Testy prošly kontrolou před výrobou, několik kontrol je i před testy a každý vyplněný test pak kontroluje speciální komise Cermatu a poté i ministerstva školství. "Z mého pohledu to není systémový problém. Připravujeme testy osm let a nikdy se nic takového nestalo," zdůraznil Zíka.

Ministr školství Robert Plaga ČTK sdělil, že situaci aktivně řeší. "Kromě okamžité nápravy chci od Cermatu také vysvětlení, jak vůbec mohlo k takové chybě dojít a proč nezafungovaly nastavené kontrolní mechanismy. Od ředitele Cermatu budu také požadovat návrh funkčních opatření, aby k těmto pochybením nemohlo v budoucnu dojít," sdělil Plaga. Následně prý rozhodne o dalších krocích.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13.000 žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18.833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

SDÍLET