Putinovy ceny benzinu a nafty. Kolik zaplatíte? A pakují si pumpaři kapsy?

Putinovy ceny. Tak premiér Petr Fiala v nedělní Partii označil nezvykle vysoké ceny energií včetně benzinu a dalších pohonných hmot. Ty se v závěru minulého týdne dostaly v průměru k 50 korunám za litr – na úrovně, které jsou pro řadu Čechů „už příliš vysoké“. O víkendu se sice růst cen zastavil a v úvodu nového týdne začaly o desítky haléřů nebo rovnou o koruny klesat, výhled do dalších týdnů však zůstává nejistý. Co je dobré vědět? Tady jsou základní otázky a odpovědi.

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala v posledních týdnech ceny ropy do výšin, které svět naposledy zažil v roce 2008 – totiž ke 130 dolarům za barel. Růst cen byl tlačený zejména obavami, že ruská agrese zapříčiní nedostatek ropy na trhu. 

Rusko je jedním z největších exportérů ropy na světě, těží okolo 10 milionů barelů denně, podobně jako například ropná velmoc Saúdská Arábie. Jeho ropa však má problém dostat se na světový trh: jednak kvůli sankcím – na dovoz ruských energií vyhlásil embrago například americký prezident Joe Biden – a jednak kvůli neochotě řady zemí a společností ruskou ropu kupovat, a to i za výrazně diskontovanou cenu. 

Přestože ceny ropy v posledních dnech opadly ze svých maxim, v čemž se odrážela víra investorů v diplomatické řešení konfliktu, výhled je stále nejistý a čerpací stanice jsou ve snižování cen pohonných hmot (logicky) opatrnější, než když šly ceny ropy nahoru. 

Co všechno tvoří cenu benzínu?

Cena ropy je klíčovou složkou, od jejíž úrovní se odvíjejí ceny pohonných hmot, nikoli však složkou jedinou. Jak lze ceny pohonných hmot „rozebrat“, ukázal hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek, který kalkuloval příklad při cenách ropy na úrovni okolo 120 dolarů za barel. 

V českých korunách (kurz cca 23 korun za dolar) a po převedením objemu barelu na litry (jeden barel je asi 159 litrů), vychází velkoobchodní cena benzinu na 17,4 koruny na litr. K tomu je pak třeba připočíst 1,1 koruny rafinérskou marži, čímž se cena vyšplhá na 18,5 koruny na litr. 

K této částce se pak počítá ještě průměrná marže prodejce 2,1 koruny na litr a daně: 12,8 koruny za spotřební daň a 8,9 koruny za DPH. Výsledná maloobchodní cena benzínu se pak v našem příkladu dostává na 42,3 koruny na litr. To je cena, která je pod současnými úrovněmi: a to navzdory tomu, že cena ropy je teď nižší než zmíněných 120 dolarů za barel.

Rostou marže pumpařů?

Podle řady ekonomů nyní dochází k tomu, že prodejci pohonných hmot v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a cenovými tlaky významně navýšili své prodejní marže. „Situace není způsobena tím, že bychom měli nedostatek paliv nebo pohonných hmot, ale nenažraností pumpařů, kteří zvyšují marže a zneužívají situace, že lidé chodí s kanystry a chtějí za každou cenu natankovat,“ uvedl pro Blesk hlavní ekonom společnosti BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček.

I proto česká vláda minulý týden rozhodla, že se na marže pumpařů bude více zaměřovat při intenzivnějších kontrolách, které začnou od tohoto týdne. 

Samotní prodejci vývoj svých marží příliš komentovat nechtějí. Například Unipetrol, provozovatel čerpacích stanic Benzina Orlen, na otázky INFO.CZ ohledně marží odpověděl generickou odpovědí: „Jasně deklarujeme, že prioritou skupiny ORLEN je zajistit kontinuitu provozu všech svých rafinérií a energetickou bezpečnost regionu střední a východní Evropy, zejména České republiky, Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska.“

sinfin.digital