S Markétou Pekarovou na kampani: Bečva je naše lithium. Babiš tento stát lidem skutečně ukradl

REPORTÁŽ | Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepochybuje o úspěchu koalice SPOLU. Ona i Pavel Svoboda, který je lídrem pravicové koalice v Pardubickém kraji, si vyloženě pochvalují, jak jim funguje týmová chemie. A co když většina s Piráty a STAN přesto nevyjde? „Tak bude vymalováno. Ne nadarmo jsme na našich billboardech jasně pojmenovali hrozbu, které čelíme,“ má jasno. A pokud jde o případnou alianci pravicových stran s hnutím ANO, kategoricky ji vylučuje. A nutno říct, že je v tom autentická.

„Andreji Babišovi jde o dotace, aby mu nezkrachovala firma, aby dál bohatnul a aby se nedostal do vězení – a on tam patří, to říkám otevřeně. Člověk, kterému jde tak o moc, ten je schopen udělat cokoli.“ To mi řekla Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 a lídryně koalice SPOLU v Praze. Pokud z ODS tu a tam zaznívají hlasy, že by s hnutím ANO bylo možné přece jen vládnout, pokud si lidovci společné vládnutí s Andrejem Babišem už dokonce vyzkoušeli, pak je to jedině právě TOP 09, která během celého pobytu stávajícího premiéra v politice ztělesňuje jeho dokonalý kontrapunkt.

A platí to oboustranně: je-li Andrej Babiš podle TOP 09 ohrožením demokracie, pak je její zakladatel a bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek pro Babiše a jeho hnutí ANO symbolem prohnilosti tradiční politiky. Zástupci obou táborů vykreslují ten druhý jako zlo, zatímco sebe pasují do role ochránců dobra. Politický konflikt, v jehož rámci by měly být především artikulovány a prosazovány konkrétní zájmy a preference konkrétních sociálních skupin, je tak mnohdy redukován na moralizující střet těch, kteří demokracii údajně prospívají, s těmi, kteří ji naopak škodí.

V jistém ohledu to přitom byla právě TOP 09, kdo předznamenal systémovou proměnu české politiky, tedy nástup nově vzniklých politických stran. Jistě, TOP 09 je na rozdíl od populistů z hnutí ANO nebo SPD ideově a programově jasně vyprofilovanou formací, je to konzervativně a proevropsky orientovaná strana, v očích mnoha voličů ale také architekt asociálních reforem vlády Petra Nečase. I o ní v každém případě platí, že ve sněmovních volbách v roce 2010 společně s Věcmi veřejnými těžila z počínajícího úpadku a ztráty důvěryhodnosti tradičních stranických pilířů polistopadové politiky.

A zatímco tehdy TOP 09 v koalici se Starosty a nezávislými brala 16,70 procent hlasů, před čtyřmi lety proklouzla do sněmovny těsně a pouze díky hlasům pražských voličů. Postupem času TOP 09 totiž de facto mimo hlavní město přestala existovat. A pokud ji v roce 2017 svůj hlas dalo 5,31 procent voličů, letos by jí v případě samostatné kandidatury reálně hrozilo, že skončí mimo dolní komoru. Integrační tah, tedy aliance s lidovci a ODS, byl pro ni doslova existenční nutností. Zrovna tak ale platí, že může koalici SPOLU výrazně pomoct, a to právě v Praze, kde se ještě pořád těší mimořádně silné podpoře.

Logicky je právě tady její lídryní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na kampani jsem s ní ale nebyl v Praze, nýbrž v Pardubicích, kde má TOP 09 svého druhého a také posledního lídra v rámci všech kandidátek koalice SPOLU. Jmenuje se Pavel Svoboda a je to ředitel Komorní filharmonie Pardubice. V politice je naprostým nováčkem. „Měla jsem na Pavla doporučení, tak jsem ho oslovila. Sice tady má zajímavou kariéru, pro nás to ale byla dobrá příležitost oslovit někoho, kdo není kariérním politikem. Někoho, kdo může obohatit naše řady, navíc někoho, kdo se orientuje v kultuře, která je mnohdy v politice dost opomíjená,“ míní Pekarová.

Markéta Pekarová Adamová a Pavel Svoboda; foto: Vratislav Dostál
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Pekarová Adamová hodnotí dosavadní průběh kampaně?
  • Co by považovala za úspěch a proč jde podle ní ve sněmovních volbách o všechno?
  • A ovlivní volby další „kauza lithium“?
sinfin.digital