Fiasko. Vládní blok v senátních volbách propadl, opozice v horní komoře opět posílí

Hnutí ANO senátní dvoukolové většinové volby neumí. Nejnověji to potvrzují včerejší výsledky prvního kola, kde nejsilnější vládní strana pohořela. Propadla ale také ČSSD, která obhajuje deset mandátů. A komunisté jakbysmet. Zatímco obě koaliční strany mohou aspoň v některých obvodech zvítězit, komunistické straně se nepodařilo ani v jednom obvodě proklouznout do druhého kola. Výsledek je tudíž jasný, v Senátu svou dominanci potvrdí sněmovní opozice.

Za hnutí ANO postupuje do druhého kola pouhých osm kandidátů, první kolo přitom vyhráli pouze tři z nich. Snad pouze Ondřej Feber na Karvinsku má aspoň nějakou šanci ovládnout také druhé kolo, které se uskuteční příští týden. Pro nejsilnější vládní stranu to je doslova fiasko, premiér Andrej Babiš se bude zcela jistě vykrucovat, avšak pravda je taková, že lze na senátních volbách vcelku věrohodně ilustrovat personální bídu dominantní politické formace v zemi. A také fakt, že Babiš prostě nemůže realisticky čekat, že lze v kampani úspěšně táhnout všechny typy voleb pouze na sebe.

Velmi neslavně dopadly volby také pro druhou vládní stranu. Do druhého kola postupují pouze čtyři sociální demokraté, celkem přitom obhajují deset mandátů. Pro Jan Hamáčka a spol. je to po krajských volbách další tvrdá porážka. Reálně totiž mohou počítat leda tak s tím, že svůj mandát obhájí Milan Štěch na Pelhřimovsku. Zabojovat ještě může také starosta Nového Města na Moravě a místopředseda strany Michal Šmarda, který skončil v prvním kole druhý, šance ostatních dvou kandidátů (Stanislav Holobrada na Příbramsku a Radek Sušil na Karvinsku) jsou však buď mizivé, anebo těžko odhadnutelné.  

sinfin.digital