Fiasko. Vládní blok v senátních volbách propadl, opozice v horní komoře opět posílí

04. 10. 2020 • 07:00
Hnutí ANO senátní dvoukolové většinové volby neumí. Nejnověji to potvrzují včerejší výsledky prvního kola, kde nejsilnější vládní strana pohořela. Propadla ale také ČSSD, která obhajuje deset mandátů. A komunisté jakbysmet. Zatímco obě koaliční strany mohou aspoň v některých obvodech zvítězit, komunistické straně se nepodařilo ani v jednom obvodě proklouznout do druhého kola. Výsledek je tudíž jasný, v Senátu svou dominanci potvrdí sněmovní opozice.

Za hnutí ANO postupuje do druhého kola pouhých osm kandidátů, první kolo přitom vyhráli pouze tři z nich. Snad pouze Ondřej Feber na Karvinsku má aspoň nějakou šanci ovládnout také druhé kolo, které se uskuteční příští týden. Pro nejsilnější vládní stranu to je doslova fiasko, premiér Andrej Babiš se bude zcela jistě vykrucovat, avšak pravda je taková, že lze na senátních volbách vcelku věrohodně ilustrovat personální bídu dominantní politické formace v zemi. A také fakt, že Babiš prostě nemůže realisticky čekat, že lze v kampani úspěšně táhnout všechny typy voleb pouze na sebe.

Velmi neslavně dopadly volby také pro druhou vládní stranu. Do druhého kola postupují pouze čtyři sociální demokraté, celkem přitom obhajují deset mandátů. Pro Jan Hamáčka a spol. je to po krajských volbách další tvrdá porážka. Reálně totiž mohou počítat leda tak s tím, že svůj mandát obhájí Milan Štěch na Pelhřimovsku. Zabojovat ještě může také starosta Nového Města na Moravě a místopředseda strany Michal Šmarda, který skončil v prvním kole druhý, šance ostatních dvou kandidátů (Stanislav Holobrada na Příbramsku a Radek Sušil na Karvinsku) jsou však buď mizivé, anebo těžko odhadnutelné.  

Už teď tak můžeme říct, že senátní volby vyhrají strany, které tvoří ve sněmovně opozici. ODS, STAN, lidovci a Piráti. Případně TOP 09. Na první pohled zaujme výsledek Zbyňka Linharta (STAN a Starostové pro Liberecký kraj), který vyhrál na Děčínsku hned v prvním kole se ziskem přes dvaapadesát procent hlasů. Naprosto suverénním způsobem první kolo ovládla také Miroslava Němcová z ODS, která kandidovala s podporou Starostů a nezávislých a TOP 09. Svůj hlas jí na Praze 1 v prvním kole dalo 48,5 procent voličů. Podobně skvěle skončilo první kolo také pro Davida Smoljaka (STAN, Piráti, TOP 09) na Praze 9, jemuž hlas odevzdalo téměř 43 procent voličů. Přes 41 procent hlasů získal také Jan Sobotka (STAN) na Trutnovsku. 

Pokud jde o druhé kolo, už nyní je jasné, že nás čeká několik hodně napínavých bitev. Třeba na Praze 5 do druhého kola postoupili Michael Žantovský (ODS, STAN a TOP 09) se ziskem necelých čtyřiceti procent, a Václav Láska (SEN 21 s podporou lidovců a Zelených), který v prvním kole obdržel 37,4 procent hlasů. Pozoruhodný souboj nás čeká také v Brně, kde do druhého kola postoupili Roman Kraus na kandidátce ODS a TOP 09, a signatářka Charty 77 a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Krause v prvním kole volilo 21,7 procent voličů, Šabatovou necelých osmnáct procent. Na Kladensku se ve druhém kole zase střetne Adéla Šípová z Pirátů, která první kolo vyhrála (17,8 procent), a poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl z ODS. Ten v prvním kole obdržel 14,1 procent hlasů.