Stávka bude. Krnáčová odmítla ultimátum taxikářů kvůli Uberu, ti zablokují pražské ulice

Spor taxikářů s pražským magistrátem kvůli řidičům firmy Uber se dostává do nové roviny. Pražská primátorka Adriana Krnáčová odmítla jejich ultimátum, taxikáři proto plánují vyjet do města a blokovat dopravu v Praze tak dlouho, než svým postupem přimějí politiky k akci. Podle Krnáčové však řidiči taxíků štěkají na špatný strom – Praha podle ní tyto problémy řešit nemůže a řidičům vzkazuje, aby se pro příště obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu. „Mimochodem, vaše hrozby patří do středověku,“ dodává Krnáčová.

Mezera v zákonech a debaty o tom, zda je Uber taxislužba, či nikoliv se nyní dotknou velké části Pražanů. Taxikáři poté, co minulý týden v hloučku na pražském letišti napadali a šikanovali řidiče Uberu, hodlají od pondělí přistoupit k blokádě pražských ulic. Které to přesně budou, ale ještě tají.

Londýn zakázal Uber. Podle úřadů nesplňuje podmínky

„Budeme blokovat dopravu, přesné místo ještě nesdělíme. Zkusíme to udělat tak, aby se to dotklo Pražanů co nejméně,“ řekl David Bednář ze Sdružení českých taxikářů v České televizi. „Protest bude probíhat tak dlouho, dokud magistrát nevyřeší problém Uber,“ dodal Bednář. Stávka taxikářů by měla vypadat tak, že jich desítky až stovky budou pomalu projíždět ve vybrané ulici tam a zpět.

Taxikáři po primátorce požadují, aby přiměla Uber dodržovat zákony, nebo aby jej rovnou zakázala – výhrady ale alibisticky adresují přímo řidičům, nikoli společnosti samotné. Vadí zejména volněji nastavené podmínky, než mají oni sami. Štve je, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Ve finále jde však o peníze – kvůli tomu, že služby Uberu jsou většinou levnější, jsou i zákazníky často vyhledávané. A to logicky ubírá klienty samotným taxikářům.

Taxikáři tak nyní budou omezovat Pražany kvůli něčemu, co pražská primátorka podle svých slov vůbec nemůže ovlivnit. „Generální stávkou mohou hrozit lidé v podniku. Tady si myslím, že je to středověký způsob nátlaku od někoho, kdo na to nemá kompetenci. Já ani Praha se nenecháme zastrašovat,“ uvedla dříve pražská primátorka pro Seznam Zprávy s tím, aby se řidiči – profesionálové obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Policie ukázala na možného viníka teroristického útoku v Londýně. Obvinila osmnáctiletého

„My jsme si stanovisko ministerstva vyžádali a podle nás to Praha ovlivnit může,“ argumentuje Bednář. „Rozhodně si nemyslím, že je to vydírání Pražanů, primátorka měla na vyřešení problému několik let,“ dodává. 

Jsou to však paradoxně taxikáři a nikoliv řidiči Uberu, kteří Praze kazí pověst v zahraničí. Ohledně toho, jak si někteří z nich často účtují přemrštěné ceny a okrádají turisty, vzniklo již několik dokumentů. Naposledy v červenci jeden z taxikářům naúčtoval turistům za čtrnáctikilometrovou jízdu dvanáct tisíc korun.

Shodou okolností se v pátek londýnský dopravní odbor rozhodnul, že firmě Uber v britské metropoli neprodlouží provozní licenci. Tento případ se může do jisté míry stát motivací nebo vodítkem pro další evropské metropole, které s nastavením pravidel alternativních taxislužeb marně bojují.

SDÍLET
sinfin.digital