Věcov: Žije se tady dobře. Hodně lidí z měst by dle zájmu o pozemky a chalupy asi měnilo

Jak se žije lidem v malých obcích? Jak to tam je s dostupností služeb, bydlení a práce? A co politika? Udělají si na ni místní alespoň někdy čas? Zajímá je vůbec, anebo si život organizují, aniž by se nějak spoléhali na stát? Odpovědi hledám přímo v regionech. V rámci letního a podzimního seriálu INFO.CZ jsem se po jižní Moravě, Pardubickém a Ústeckém kraji vypravil tentokrát na Vysočinu, do obce Věcov.

Žádná sjezdovka mezi vinicemi, až na několik pomníčků a smírčích kamenů žádná pamětihodnost. Najdete zde sice několik penzionů, ale třeba hospoda, ta tady zkrachovala. Tak jako skoro všude na venkově, i tady musíte za prací dojíždět. Není zde prakticky nic, co by mohlo budit mediální zájem. Téměř nulová kriminalita i nezaměstnanost, žádné sociálně patologické jevy. Zkrátka nic skandálního. Zdánlivě obyčejný život, jehož hodnota nicméně spočívá v kultivaci a uchování toho, co vám zanechali předci. Pro člověka, který se neobejde bez městského shonu, kaváren a také mnohdy sebestředného kulturního provozu, natož bez skoro vždy nesmyslných kulturních válek na sociálních sítích, nejspíš nuda.

Česká jízda

Politický reportér INFO.CZ Vratislav Dostál a jeho letní roadtrip po českých vesnicích a malých městech. Jak se lidem mimo centrum skutečně žije? Co jim chybí a co je těší? A zajímá je vůbec velká politika?

Lidé tu mají jiné starosti. Ale také radosti, tak jako jinde i tady obec žije sice neokázalým, avšak bohatým spolkovým životem. A nejen to, Věcov situovaný na východním okraji Žďárských vrchů se dokonce může pochlubit postupným nárůstem obyvatel. Jak vidno, ne každý touží po městském shonu, víska složená z několika osad (mateřská obec Věcov, dále pak Míchov, Jimramovské Pavlovice, Roženecké Paseky, Koníkov, Odranec), ve které trvale žije okolo sedmi set obyvatel, láká nejen chalupáře, ale také lidi, kteří se zde míní trvale usadit. „Když jsem v roce 1998 nastupoval, bylo tady 650 obyvatel s věkovým průměrem 44 let. Teď je nás asi 701, věkový průměr máme cca 42 let,“ řekl mi starosta Zdeněk Vraspír.

Recept je na to podle něj celkem prostý. Obec připravuje pozemky, jejichž cenu drží hluboko pod cenou tržní, pro novou zástavbu. Sám jsem jich několik viděl. Jsou zasíťované, mají příjezdovou cestu. Zbývá domky naprojektovat a postavit. Bez toho, aby zde lidé měli vše hlavní, co k životu potřebují, by ale obci nejspíš nebyla vstřícnost k nově příchozím nic platná. Stačím tudíž řeč k tomu hlavnímu, k dostupnosti služeb, pracovním příležitostem, volnočasovým aktivitám. Záhy mimo jiné zjišťuji, že tak jako jinde, i tady tvoří těžiště spolkového života obce dobrovolní hasiči a místní svaz žen.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital