Vláda nechtěla sahat na peníze důchodců před volbami, do společnosti teď vysílá otřesný signál. Pavel by měl zákon o penzích vetovat, jinak riskuje první porážku, říká Juchelka

Sněmovna už čtvrtý den zasedá kvůli důchodům. Poslanci ve stavu legislativní nouze projednávají sporný vládní návrh na snížení valorizace penzí. Opozice postup a záměry koalice kritizuje a schůzi brzdí obstrukcemi. „Je to otřesný signál do společnosti,“ říká o koaličním úsilí opoziční poslanec a stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO Aleš Juchelka. S kolegy chce poslat dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a vyzvat ho, aby po nástupu do funkce zákon vetoval – jinak prý riskuje, že úřadování zahájí porážkou.

Mluvíme spolu v pátek dopoledne, tedy během čtvrtého dne jednání poslanců o valorizaci důchodů. Včera jste si za podivných okolností schválili program schůze. Jak se to semlelo?

Zaprvé: celá ta schůze je velmi sporná, a to v několika ohledech. Máme tady spornou novelu zákona o důchodovém pojištění, o které jednáme ve sporném stavu legislativní nouze, což je instrument, který používala minulá vláda během covidu. Jenomže na tuto (schůzi) nepatří, protože se nejedná o situaci, že by stát byl v nějakém nebezpečí, že by nám hrozila nějaká omezení práv občanů nebo hospodářská škoda.

Ostatně ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se nechal slyšet, že kdyby tento zákon neprošel, tak nebude muset novelizovat zákon o státním rozpočtu, protože těch 19 miliard na valorizaci, což je částka, o kterou se tady hraje, v rozpočtu najde. No, a celá věc je sporná také v tom, že vláda kvůli valorizaci důchodů ohýbá jednací řád sněmovny.

V každém případě platí, že vládní koalice u všech těchto tří norem, tj. u stavu legislativní nouze, u novely zákona o důchodovém pojištění a u jednacího řádu, debatu vždycky končí tím, že o celé věci nakonec rozhodne Ústavní soud. A já se ptám: to už nám tady vládne Ústavní soud? To už opravdu máme tak nezodpovědnou vládní koalici, která spoléhá na to, že se o jakémkoliv jejím rozhodnutí bude rozhodovat v Brně u Ústavního soudu?

Je to otřesný signál do společnosti: sněmovna už čtvrtý den jedná dost možná o retroaktivní novele, neboť už tři týdny mají penzisté legitimní očekávání, že jim bude přidáno 1780 korun.

Proč si myslíte, že vláda tenhle institut legislativní nouze používá? A proč s tímto zákonem nepřišla dřív?

Říkám to celou dobu: pokud by s tím vláda přišla dřív, třeba v listopadu nebo v prosinci, mohlo by to už dávno projít prvním, druhým a třetím čtením a mohli jsme tady o tom vést standardní politickou debatu, mohlo se to projednat na výborech, a kdokoli mohl přijít s pozměňovacími návrhy. Nicméně bylo před prezidentskými volbami a vláda zjevně nechtěla sahat na peníze důchodců, nechtěla tuto velkou skupinu voličů před volbami znervóznit a znejistit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co chtějí poslanci hnutí ANO psát prezidentovi?
  • Jak Juchelka vysvětluje manévr kolegy Patrika Nachera?
  • A proč mu vysvětlení vlády přijde absurdní?
sinfin.digital