Vláda opět vyhlásila nouzový stav na vlastní pěst. Babiš je pod tlakem opozice, ve sněmovně neuspěl

Páteční schůze poslanců potvrdila, že se vláda Andreje Babiše ocitá ve velice složité pozici, protože ve sněmovně zcela zjevně nemá většinu. Už podruhé tam proto nedokázal protlačit žádost o prodloužení nouzového stavu, když ji nepodpořili ani komunisté. Babiš na tento neúspěch reagoval oznámením, že vláda vyhlásí nový nouzový stav. Vzápětí se tak stalo, a to opět bez podpory dolní komory, na vlastní pěst, a tedy podle řady názorů neústavně.

(Aktualizováno v 18:30: doplnili jsme informaci, že sněmovna podruhé nepodpořila vládní žádost o prodloužení nouzového stavu a text v celém rozsahu upravili.

Aktualizováno v 19:30 o informaci, že vláda dle ČTK vyhlásila bez souhlasu sněmovny nový nouzový stav od 27. února do 28. března.)

„Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu ke dni 27. 2. 2021 je v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona.“ Tak zní klíčové opoziční usnesení, které v pátek schválila většina Poslanecké sněmovny ještě předtím, než poslanci začali jednat o žádosti vlády o opětovné prodloužení nouzového stavu. S touto žádostí koalice večer opět nepochodila, když ji nepodpořili ani komunisté, jak se ostatně očekávalo. Premiér Andrej Babiš obratem avizoval, že vláda v podstatě ihned vyhlásí bez souhlasu sněmovny nový nouzový stav.

Páteční jednání sněmovny začalo s dvouhodinovým zpožděním, důvodem bylo spěšně svolané jednání premiéra s opozicí. Její předáci si přitom na sociálních sítích stěžovali, že se Andrej Babiš vůbec neobtěžoval s tím, aby jim zaslal s dostatečným předstihem podklady. „Dnešní jednání s premiérem bude asi nějaká rychlovka z jeho strany, když si vyhradil čas třicet minut. Tak to jsem zvědav. Podkladové materiály slíbené ve středu večer stále nikde,“ uvedl třeba předseda lidovců Marian Jurečka. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše přitom vláda slíbila podklady pro plán boje s pandemií už začátkem týdne.

„Máme od vlády něco? Nemáme nic, jen hromadu SMS,“ odpověděl si Bartoš s tím, že je premiér pouze zásobuje textovými zprávami typu „pošlu ráno, pošlu večer, pošlu po obědě“. Podle předsedy Pirátů premiér Babiš zkrátka opět nechal situaci dojít do naprostého chaosu. „Kdy lidé, firmy, sněmovna, ale i oborové svazy, profesní organizace a podnikatelé vidí jen kritickou situaci a nejasné dílčí neodůvodněné náznaky od členů vlády,“ dodal.

sinfin.digital