Vláda v demisi se vyvazuje z odpovědnosti sněmovně a stává se závislou čistě na prezidentovi, upozorňuje Kysela

Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Primu zopakoval, že pokud sněmovna vysloví vládě Andreje Babiše nedůvěru, což je plán, se kterým pracuje koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), ponechá ji v úřadě až do voleb v demisi. Zeman se navíc nechal slyšet, že pokud by se našel dostatek hlasů pro návrh rozpustit sněmovnu, což je pro změnu scénář, se kterým pracují Piráti a STAN, není jeho povinností ho přijmout. A byť jde ze strany prezidenta zatím pouze o avizované kroky, podle ústavního experta Jana Kysely je nelze hodnotit jinak než jako hrubé porušení ústavního pořádku.

Od chvíle, co komunisté – přinejmenším s vědomím prezidenta – vypověděli toleranci menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD, začala opozice pracovat s tím, že by vláda Andreje Babiše měla buď sama požádat o novou důvěru poslanecké sněmovny, anebo – pokud tak neučiní – že vyvolá hlasování o nedůvěře. Ještě před ODS s tímto plánem – opět skoro jistě po konzultaci s Hradem – přišla už před několika týdny SPD. Od té chvíle česká politika připomíná šachovou partii, ve které jednotliví aktéři musejí zvažovat bezpočet tahů a proměnných, přičemž by ze všeho nejvíc měli volit takovou strategii, která bude maximalizovat jejich volební podporu.

Zároveň platí, že pokud padne vláda, pánem situace se stává fakticky prezident. Zcela jistě to ví koalice Spolu, jejíž zástupci by podle našich informací měli snad už tento týden začít sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze sněmovny, jejímž jediným bodem bude hlasování o nedůvěře vládě. Zrovna tak to vědí Piráti a STAN, podle kterých by v danou chvíli bylo lepší rozpustit sněmovnu; jejich předseda Ivan Bartoš tvrdí, že by bylo férovější nechat voliče rozdat nově karty. Do toho všeho má ale prezident také co mluvit. A jak je jeho dobrým zvykem, s ostatními aktéry si svým typickým způsobem hraje, když jim přes média vzkazuje, jak se případně v té které situaci zachová.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem je pro opozici riskantní vyslovit vládě nedůvěru?
  • Co říká ústava na prezidentovy úmysly?
  • A s čím si Zeman zahrává?
sinfin.digital